Zamknij

Mieszkanie za rentę dożywotnią? Seniorzy ofiarami wyzysku

24.02.2020 09:07
Umowa dożywocia. Seniorzy ofiarami wyzysku
fot. Shutterstock/Robie Online (ilustracyjne)

Nieruchomość w zamian za rentę aż do śmierci? Seniorzy coraz częściej podpisują umowy dożywocia. Coraz częściej też pozostają przez to bez środków do życia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Umowa dożywocia to rozwiązanie, z którego korzysta wielu seniorów. Polega ono na przeniesieniu prawa własności mieszkania przez właściciela na rzecz innej osoby, która w zamian ma zapewnić mu dożywotnie otrzymanie.

Zwykle przyszły nabywca dożywotnio płaci rentę właścicielowi mieszkania w zamian za późniejsze przepisanie na niego prawa własności.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” pisze, że seniorzy coraz chętniej oddają mieszkania za rentę dożywotnią, lecz często też padają ofiarą oszustów. Tymczasem rząd nie ochroni emerytów przez skutkami zawarcia niekorzystnej umowy.

– Starsze osoby są łatwowierne. Za obietnicę dodatkowej gotówki oraz pozostania w swoim lokalu do końca życia godzą się na przeniesienie własności mieszkania na obcą osobę lub firmę. Nie zawsze jednak dokładnie czytają umowę. Są i tacy, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co podpisują – mówi dla „Rzeczpospolitej”  Lech Obara, radca prawny.

Zobacz także

Prawnik podaje przykład emerytki, która oddała mieszkanie za rentę dożywotnią. Okazało się jednak, że jej wysokość nie wystarcza nawet na pokrycie czynszu. Po jej śmieci rodzina wnioskowała o unieważnienie niekorzystnej umowy. Jak mówi mecenas, sprawa jest w toku.

W innej sprawie sąd uznał, że oddanie mieszkania w zamian za rentę, która zaledwie wystarcza na opłatę czynszu jest wyzyskiem ze strony przyszłego nabywcy.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” przypomina, że seniorzy mogą bezpiecznie zawrzeć umowę z nabywcą za pośrednictwem profesjonalnych film (funduszy hipotecznych). Jak czytamy w gazecie, rozwiązanie to jest jednak martwe, a strony podpisują umowy bez pośredników.

Jak wyjaśnia Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM, aż 99 procent tego rynku to są umowy o dożywocie podpisywane przez osoby prywatne, np. seniora z sąsiadem, opiekunem, znajomym, kimś z rodziny. Resort sprawiedliwości wylicza, że w ciągu ostatniej dekady podpisano 80 tysięcy takich umów. Co piąta jest unieważniana.

Zobacz także

Dziennik szacuje, że średnia renta dożywotnia wynosi w Polsce 1000 złotych miesięcznie. Jej wysokość zależy od wieku i płci seniora, a także od wartości nieruchomości.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”