Zamknij

Ulga rehabilitacyjna a zakup komputera. Nowe stanowisko skarbówki

09.07.2020 08:40
Ulga rehabilitacyjna a zakup komputera. Nowe stanowisko skarbówki
fot. Drazen Zigic/shutterstock(ilustracyjne)

Ulga rehabilitacyjna w PIT od lat pomaga zaoszczędzić niepełnosprawnym i ich opiekunom. Odliczeniu podlegają wszystkie wydatki związane z rehabilitacją. Zdaniem skarbówki, do takich kosztów nie należy komputer.

Niepełnosprawny nie odliczy od dochodu zakupu komputera. To najnowsza interpretacja skarbówki dotycząca przepisów o uldze rehabilitacyjnej, do której dotarła „Rzeczpospolita”.

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, laptop nie jest indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji. Doradcy podatkowi i aktywiści działający na rzecz niepełnosprawnych są jednomyślni: to zbyt surowe stanowisko fiskusa.

Ulga rehabilitacyjna nie na komputer

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą pomniejszych swój dochód, a tym samym kwotę podatku do zapłaty. Wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć w PIT. Prawo wyróżnia dwie grupy takich wydatków: limitowane i nielimitowane, czyli takie, które można odliczyć w całości.

Zobacz także

Do katalogu nielimitowanych wydatków zaliczymy m.in. koszty adaptacji mieszkań i ich wyposażenie, przystosowanie samochodów, a także zakup i naprawa sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Do tej listy należą też koszty zakupu materiałów szkoleniowych, turnusu rehabilitacyjnego i zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei limitowane koszty, które można odliczyć w PIT to opłacenie przewodnika, leki i koszty transportu.

Zobacz także

Czy ulga przysługuje na zakup laptopa za 1300 złotych? Takie pytanie padło we wniosku o interpretację przepisów. Mowa w nim o niepełnosprawnej, starszej kobiecie, która dzięki komputerowi ma kontakt ze światem. Przez internet robi zakupy, uczestniczy w terapii i załatwia sprawy urzędowe.

Skarbówka nie jest jednak zdania, że laptop jest narzędziem ułatwiającym czynności życiowe niepełnosprawnych. Jak czytamy w interpretacji, laptop to ogólnodostępne urządzenie techniczne mieszczące się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od ewentualnej niepełnosprawności. Nie spełnia więc warunku indywidualności – stwierdziła skarbówka.

Zobacz także

Taka interpretacja wywołała falę komentarzy aktywistów działających na rzecz niepełnosprawnych, a także doradców podatkowych.

Mam wrażenie, że urzędnicy nie rozumieją, na czym polega rehabilitacja. To przecież nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale cały zespół czynności mających na celu przywrócenie do normalnego życia. Częścią rehabilitacji może być również terapia prowadzona online, zwłaszcza osób ze schorzeniami psychicznymi

– mówi Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu niepelnosprawni.pl dla „Rzeczpospolitej”

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA przyznaje, że to rygorystyczne stanowisko fiskusa. – Jaki laptop, zdaniem skarbówki, jest indywidualny? – pyta ekspert.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”