Zamknij

Ulga podatkowa na zakup mieszkania będzie gotowa do 2021 roku

28.09.2020 15:10
para ciesząca się w nowym mieszkaniu
fot. Shutterstock

Ulga podatkowa na zakup mieszkania ma zostać opracowana do grudnia 2020 roku. Ministerstwo Rozwoju ustali, na jak duże zwolnienie może pozwolić sobie trapiony ogromnym deficytem budżet.

Ulga podatkowa na zakup pierwszego mieszkania lub budowę pierwszego domu szykowana jest przez Ministerstwo Rozwoju. Resort koncentruje się obecnie na wyborze formy, jaką miałoby przyjąć zwolnienie fiskalne.

Projekt ustawy ma być gotowy do grudnia 2020 roku, jest więc szansa na to, że osoby kupujące mieszkanie lub dom będą mogły skorzystać z niej już w 2021. Szczegóły rozważanych przepisów nie są jeszcze do końca znane, z podawanych wcześniej informacji wiadomo jednak, że odczuwalnej rewolucji nie należy się spodziewać.

Ulga podatkowa na zakup mieszkania. Komu przysługuje, ile będzie wynosić?

Ministerstwo Rozwoju po raz pierwszy zdradziło, że pracuje nad ulgą na zakup mieszkania w maju 2020 roku. Rząd chce w ten sposób poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce, stymulując popyt na nowe lokale. Z raportów wynika, że w naszym kraju potrzebny jest milion dodatkowych mieszkań.

Zobacz także

Planowana wysokość ulgi może nie wystarczyć, żeby zrealizować założenia ministerstwa. W maju 2020 resort podał bowiem, że rozważana wysokość zwolnienia wynosi od 4600 do 12 000 zł, co w praktyce przekłada się – w zależności od umiejscowienia - na koszt jednego metra kwadratowego lokalu.

Zobacz także

Z planów MR wynikało, żeby ulga dostępna była w rozbiciu na 3 lub 5 lat. Zwolnienie ma przysługiwać osobom, które kupiły pierwsze mieszkanie lub dom i zgodnie z wstępnymi założeniami ma być dostępne dla każdego, a nie tylko dla rodzin.

Trwają prace wspólnie z resortem rodziny nad tym, aby ta ewentualna ulga była w jak najlepszej formie.

Robert Nowicki, wiceminister rozwoju

Polacy mogli już korzystać z ulgi podatkowej na zakup mieszkania, która obowiązywała w latach 1992-2003. Jej wysokość była wtedy znacznie wyższa od stawek planowanych obecnie i wynosiła 30 000 zł.

Zagłosuj

Widełki ulgi podatkowej rozważane przez MR są:

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Money.pl