Zamknij

Kupujesz mieszkanie? Rząd planuje nową ulgę

20.05.2020 13:13
Ulga na zasiedlenie w PIT. Ile można zyskać?
fot. B-D-S Piotr Marcinski/shutterstock (ilustarcyjne)

Rząd pracuje nad nową ulgą dla osób, które kupiły lub zamierzają kupić mieszkanie lub dom. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy.

Rada Ministrów zajmie się opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legicjacji projektem ustawy „o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw”.

Resort rozwoju szykuje pomoc dla  kupujących mieszkanie lub dom i wprowadza tzw. ulgę na zasiedlenie.

Ulga na zasiedlenie. Na czym to polega?

Z opublikowanego projektu wynika, że rząd wprowadzi preferencje podatkowe dla osób do 35 lat, które nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowały dom jednorodzinny. Chodzi o tzw. ulgę na zasiedlenie.

Ulga będzie dostępna dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka) na nabycie pierwszego domu/mieszkania o określonych parametrach wielkościowych

– czytamy w projekcie

Zgodnie z założeniem ustawodawcy, w PIT można będzie odliczyć kwotę „której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika".

Zobacz także

"Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym" - dodano.

W uzasadnieniu wskazano, że ulga łączy w sobie cele społeczne z celami gospodarczymi. Nic więc dziwnego, że na największą ulgę będą mogły liczyć małżeństwa z dziećmi.

Zobacz także

W projekcie ustawy podano, że według aktualnych danych (na koniec IV kwartału 2019), w 2020 r. hipotetycznie byłoby można odliczyć następujące kwoty: podatnik (singiel) – 4 597 zł, posiadający jedno dziecko – 5 746,25 zł, dwoje – 6 895,50 zł, a troje – 8 044,75 zł. Ulgi przysługiwałyby również małżeństwom bezdzietnym – 9 194 zł, z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł, z 2 dzieci – 11 492,50 zł, a z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

HRE Investments: to kropla w morzu potrzeb

Analitycy z HRE Investments komentują, że rządowa ulga to kropla w morzu potrzeb. Jak dodają, nie jest jasne, czy ulgę będzie można odliczyć od podatku, czy od przychodu. Jak wskazują eksperci, w tym drugim przypadku kwota faktycznego wsparcia może okazać się symboliczna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W raporcie HRE Investments wyliczono, że singiel, który kupi pierwsze mieszkanie, albo zbuduje dom ma według przedstawionej propozycji rządu odliczać w PIT kwotę 4597 złotych. Jeśli odliczenie to będzie od dochodu, a nie podatku, to realna oszczędność wyniosłaby od 781,49 złotych (17proc. PIT) do 1471,04 złotych (32 proc. PIT).

Za taką kwotę można kupić drzwi wejściowe i to wcale nie najwyższej klasy. Należy więc mieć nadzieję, że rządowy program zakłada obniżenie rocznego podatku PIT o 4597 złotych, a nie tylko dochodu do opodatkowania o 4597 złotych” – czytamy w analizie.

RadioZET.pl/PAP/HRE Investments