Zamknij

Jak skorzystać z ulgi na internet? Można odliczyć nawet 760 złotych

20.01.2020 12:50
PIT. Ulga na internet 2020
fot. Shutterstock/ GaudiLab (ilustracyjne)

Na rocznym rozliczeniu PIT można sporo zaoszczędzić. Ulga na internet pozwala odliczyć od zarobków wydatki poniesione na dostęp do internetu, a tym samym – zmniejszyć kwotę podatku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od zarobionych w 2019 roku pieniędzy można odliczyć nawet 760 złotych a tym samym zmniejszyć podstawę opodatkowania. Ulga na internet to jedno z odliczeń od dochodu/przychodu. Jak skorzystać z tej preferencji?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie faktur od dostawcy internetu. Przy rocznym rozliczeniu PIT należy zsumować wydatki poniesione w 2019 roku i wskazać w formularzu podatkowym. Są jednak dwa ograniczenia.

  • Odliczyć można faktycznie poniesione wydatki, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym.
  • Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Zobacz także

Wpisanie kwoty poniesionych wydatków do formularza PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 zmniejszy podstawę opodatkowania gwarantując tym samym większy zwrot podatku na konto. Należy jednak pamiętać o udokumentowaniu poniesionych wydatków. Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił.

Zobacz także

Odliczeniu podlegają wydatki wyłącznie związane z użytkowaniem internetu. Jeśli zatem podatnik korzysta z usług internetowych występujących w pakiecie np. z innymi usługami telekomunikacyjnymi, ulgę internetową można wykorzystać pod warunkiem wyodrębnienia wydatków na internet.

>>>Masz problemy z rozliczeniem podatku? Śledź na bieżąco RadioZET Biznes! Dołącz do nas na Facebooku<<< 

Do kiedy PIT za 2019 rok?

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 - możesz to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 rok – poinformowało Ministerstwo Finansów. Cześć zeznań podatkowych można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT. Można także przesłać gotowy formularz elektronicznie lub wybrać tradycyjną metodę – udać się do urzędu skarbowego i wypełnić druk.

Zobacz także

RadioZET.pl