Zamknij

Ulga na internet w 2021 roku. Ile można odliczyć w PIT?

15.02.2021 17:02
Ulga na internet w PIT
fot. 89stocker/shutterstock (ilustracyjne)

Podatnicy mogą już rozliczyć się ze skarbówką z zarobków osiągniętych w 2020 roku. Na podatku można zaoszczędzić wykorzystując dostępne odliczenia. Jednym z nich jest ulga na internet.

PIT za 2020 rok można składać od 15 lutego 2021 roku. Podatnicy mogą zmniejszyć kwotę odprowadzonego podatku wykorzystując dostępne ulgi  np. odliczenie kosztów internetu.

Ulga na internet pozwoli odliczyć od zarobków, podstawy opodatkowania, nawet 760 złotych, przez co podatek do zapłaty będzie niższy lub też skarbówka zwróci nam więcej pieniędzy.

Ulga na internet w 2021 roku

Bez względu na to, czy podatnik rozlicza się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, składa elektroniczny formularz lub rozlicza się w sposób tradycyjny – w urzędzie skarbowym, może wykorzystać przysługujące mu ulgi.

Jedną z nich jest ulga na internet. Odliczenie kosztów wskazanych na fakturach z 2020 roku pozwoli zmniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym kwotę podatku do zapłaty. Jak skorzystać z tej ulgi? Preferencję można odliczyć w formularzach: PIT‑36, PIT‑37, PIT-28.

W przypadku korzystania z usługi Twój e-PIT wystarczy edytować automatycznie wskazane przez skarbówkę ulgi. Urząd kieruje się deklaracją z ubiegłego roku, zatem warto przed wysłaniem PIT-a sprawdzić, czy wszystkie możliwe ulgi zostały uwzględnione.

Ulga na internet jest limitowana. Można z niej skorzystać jedynie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Ulga na internet. Kwota odliczenia

W ramach ulgi na internet odliczyć można faktycznie poniesione wydatki, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym. Może to być wydatek poniesiony na zainstalowanie sieci internetowej w domu lub na internet w telefonie komórkowym. Przy wyliczeniu kosztów należy wówczas wyodrębnić kwotę przeznaczaną każdego miesiąca na internet.

Skarbówka może wymagać udokumentowania takich wydatków. Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił.

Kiedy zwrot podatku?

Skorzystanie z ulgi na internet zmniejszy podstawę opodatkowania, a w konsekwencji sam podatek. Jeśli płatnik (np. pracodawca) przez cały 2020 rok odprowadzał w imieniu podatnika zaliczki na PIT, można będzie wówczas liczyć na większy zwrot podatku. To różnica między należnym podatkiem, a faktycznie wpłaconym przez podatnika.

Kiedy można będzie spodziewać się pieniędzy od skarbówki? Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie np. tym poprzez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w terminie 45 dni. Jeśli podatnik nie zaakceptuje przed 30 kwietnia swojego zeznania, skarbówka automatycznie uzna deklarację za przesłaną. Wówczas pieniądze trafią na konto podatnika najpóźniej w połowie czerwca.

RadioZET.pl