Zamknij

Ulga na dziecko w 2021 roku. Ile można zaoszczędzić?

09.02.2021 10:24
Ulga na dziecko w PIT
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rodzice nie tylko mogą pobierać świadczenie 500 plus, ale i odliczyć sporą kwotę od podatku w ramach ulgi na dziecko. Wyjaśniamy, jak z niej skorzystać w 2021 roku.

PIT można będzie złożyć już w połowie lutego. Warto przed rozliczeniem się ze skarbówką zapoznać się z ulgami, które przysługują podatnikom.

Dzięki preferencjom takim jak ulga na dziecko mniej pieniędzy zasila budżet państwa, a więcej – kieszenie podatników. Rodzice mogą zmniejszyć kwotę podatku nawet o kilka tysięcy złotych.

Rozliczenie PIT 2021

Ulga na dziecko to jedno z odliczeń, którego dokonać można nie od dochodu, a bezpośrednio od kwoty podatku do uiszczenia. W połowie lutego można będzie rozliczyć PIT m.in. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Nie warto zwlekać do wiosny i zdać się tylko na zeznania automatycznie przygotowane przez skarbówkę. Urząd pobiera dane od płatników (np. pracodawców), a także posiłkuje się ubiegłoroczną deklaracją podatkową. Skarbówka automatycznie naliczy te ulgi, które wskazane były w ubiegłym roku.

W przypadku narodzin dziecka w 2020 roku warto uzupełnić zeznanie o nową ulgę i zaoszczędzić na podatku.

Ulga na dziecko 2021. Kto skorzysta?

Rodzice, opiekunowie, a także rodzice zastępczy mogą odliczyć od podatku ulgę na dziecko. Przysługuje im ona w przypadku, gdy dziecko nie ukończyło 18. roku lub 25. roku życia w przypadku studentów. Warto pamiętać, że ulgę w przypadku dorosłych dzieci można odliczyć pod warunkiem, że te same nie zarabiają lub ich łączne zarobki nie przekroczyły 3089 zł. Ulga przysługuje także na dzieci niepełnosprawne, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Są też wyjątki. Warunkiem skorzystania z ulgi jest faktyczne sprawowanie władzy rodzicielskiej. Samo opłacanie alimentów i nieutrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie przekona skarbówki przy próbie odliczenia takiej ulgi.

Z preferencji nie skorzystają też rodzice jednego dziecka, którzy zarabiają więcej, niż ustawowo wskazany próg dochodowy. W przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko próg ten wynosi 112 tysięcy zł. W przypadku obojga rodziców zajmujących się dzieckiem łączne zarobki nie mogą przekraczać wyżej wskazanej kwoty. Są też ograniczenia dla par żyjących na kocią łapę. Rodzic nie może zarobić więcej niż 56 tys. zł jeśli ma jedno dziecko i nie jest w związku z małżeńskim.

Zarobki nie mają znaczenia w przypadku wychowywania więcej niż jednego dziecka. Wówczas progi dochodowe nie obowiązują

Ulga na dziecko. Kwoty odliczeń

  • W przypadku jednego dziecka miesięczna kwota ulgi wyniesie 92,67 zł miesięcznie, co daje rocznie 1 112,04 zł
  • Na drugie dziecko ulga wynosi również 92,67 zł miesięcznie, czyli rocznie 1 112,04 zł
  • Na trzecie dziecko ulga wzrasta 166,67 zł miesięcznie, co daje rocznie 2 000,04 zł
  • Na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie, co daje rocznie 2 700 zł

Przykłady? Rodzina z trójką dzieci odliczy od podatku 2224,08 zł na dwójkę dzieci, a na trzecie dziecko dodatkowe 2000,04 zł. Łączna kwota odliczenia wyniesie wówczas 4224,12 zł.

Jak odliczyć ulgę? Kwota odliczenia może być wyższa niż sam podatek

Ulgę należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2020 rok. Jeśli kwota ulgi jest wyższa, niż kwota podatku do zapłaty, skarbówka zwróci podatnikom niewykorzystaną kwotę ulgi. Taki zwrot nastąpi wtedy, kiedy rodzice lub opiekunowie spełniają warunki do korzystania z ulgi na dziecko, lecz nie posiadają wystarczających dochodów, a w konsekwencji ich podatek do zapłaty jest niski i nie mają od czego odliczyć preferencji.  

Zwrot kwoty niewykorzystanej ulgi przysługuje jednak podatnikom jedynie do kwoty odprowadzonych składek na ZUS.

RadioZET.pl/gov.pl