Zamknij

Uwaga na błędy w Twój e-PIT. Chodzi o ulgę na dziecko

17.03.2020 11:42
Ulga na dziecko 2020. Błędy w Twój e-PIT
fot. Shutterstock/Sunny studio (ilustracyjne)

Rodzice korzystający z ulgi na dziecko muszą pamiętać, przy przez przypadek nie skorzystać dwa razy z preferencji. W przeciwnym razie grożą im kary.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W zeznaniach PIT-37 przygotowanych przez skarbówkę zdarza się, że ulga na dzieci jest dublowana – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta podaje przykład takiego błędu: rodzice mają dwójkę pociech, ale w zeznaniach PIT-37 przygotowanych przez skarbówkę za pomocą usługi Twój e-PIT nie wiedzieć czemu została uwzględniona… trójka. W efekcie mąż korzysta z ulgi na dwoje, a żona na jedno dziecko.

Zobacz także

Eksperci mówią o błędzie systemowym i wzywają do korekty zeznań. Za poświadczenie nieprawdy w deklaracjach podatkowych rodzicom grożą bowiem odsetki od zaległości podatkowych i kary.

Korzystając z Twojego e-PIT, nie można wyłączać myślenia – mówi doradca podatkowy Radosław Kowalski dla "DGP". Radzi, by nie polegać całkowicie i bezkrytycznie na systemie, skoro są w nim błędy.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów zaznacza, że to nie błąd systemu, a kwestia danych źródłowych.  

„Zeznanie przygotowane jest m.in. na podstawie informacji od płatników za 2019 r., informacji wykazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni w zakresie OPP, ulgi na dzieci, czy w zakresie strat (dotyczy PIT-38). Zatem, w usłudze Twój e-PIT ulga na dzieci za rok 2019 została wykazana uwzględniając informacje wykazane przez podatnika w PIT za rok poprzedni – dane dzieci, kwoty odliczeń i czy odliczono kwotę ulgi w pełnej przysługującej wysokości czy za część roku” – czytamy w oświadczeniu resortu.

Ministerstwo przypomina, że jedną z zasad korzystania z ulgi na dzieci jest możliwość jej odliczenia przez osoby do tego uprawnione - odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę przysługującej ulgi podatnicy mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej – do wysokości przysługującej kwoty ulgi (limity 1 i 2 dziecko, 3, 4 i kolejne dziecko). Przy czym, w zeznaniu podatkowym należy wykazać dane wszystkich dzieci dla których przysługuje ulga na dzieci – dla każdego z podatnika odrębnie.

 „W usłudze Twój e-PIT przygotowany jest bowiem dla każdego podatnika PIT indywidualny, a małżeński, o ile podatnik zmieni sposób opodatkowania na wspólny z małżonkiem poprzez jego poprawne uwierzytelnienie. Stąd informacja o przysługującej dla podatnika uldze na dzieci jest uwzględniana z rozliczenia za rok poprzedni. Natomiast, w wygenerowanym na wniosek podatnika zeznaniu małżeńskim są wykazane zarówno przychody, koszty i ulgi podatnika, jak i poprawnie uwierzytelnionego małżonka, a ulgi są odliczane do wysokości przysługujących limitów” – czytamy w komunikacie.

Ulga na dzieci w rozliczeniu za 2019 rok

Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą w rozliczeniu ze skarbówką pomniejszyć kwotę podatku gwarantując sobie tym samym wyższy zwrot. Jakie warunki trzeba spełnić?

Taka ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Z tej preferencji skorzystają także opiekunowie osób niepełnosprawnych, które pobierają zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ulgę można odliczyć także w przypadku dzieci do 25. roku życia, pod warunkiem, że wciąż się uczą. Jest jednak haczyk – z preferencji skorzystamy tylko wtedy, gdy dochody dziecka po zsumowaniu nie przekraczają 3089 złotych.

Zobacz także

Nie bez znaczenia są też dochody opiekunów dziecka. W przypadku więcej niż jednego dziecka sprawa jest jasna – ulga przysługuje bez względu na zarobki podatników. W przypadku jednego dziecka istotne są dochody rodziców. Opiekun samotnie wychowujący dziecko nie może zarobić więcej niż 112 tysięcy rocznie. Jeśli podatnik wychowuje dziecko z małżonkiem, łączne dochody pary nie mogą przekroczyć limitu 112 tysięcy złotych. Gdy dziecko wychowuje para niebędąca małżeństwem, każdy rodzic może indywidualnie skorzystać z ulgi, jeśli jego roczne dochody nie przekroczą 56 tysięcy złotych.

Ulgę na dzieci odlicza się bezpośrednio od podatku. Kwota odliczenia w przypadku jednego i dwójki dzieci wynosi 1 112,04 zł, na trzecie dziecko 2000,04 zł, na czwarte i każde kolejne dziecko - 2 700 zł.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”