Zamknij

Ulga dla samotnych rodziców mniej korzystna? Na Polskim Ładzie stracą bogatsi

11.01.2022 16:42
Ulga dla samotnych rodziców
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Wspólne rozliczenie z dzieckiem zostało zastąpione odliczeniem 1500 złotych od podatku. Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie? Wszystko zależy od zarobków.

Polski Ład z pewnością uszczupli kieszenie tych, którzy dotąd zyskiwali ponad 1500 złotych na wspólnym rozliczeniu z dzieckiem.  To preferencja podatkowa dla samotnych rodziców, która wraz z pojawieniem się Polskiego Ładu przestała istnieć.

W zamian za to rodzice dostaną po równo: 1500 złotych odliczenia od podatku. Kto na tym zyska, a kto straci? Wszystko zależy od wysokości zarobków.

Zabrać bogatym, dać biednym? Nowa ulga dla samotnych rodziców

Do tej pory rodzic samotnie wychowujący dziecko mógł rozliczyć się z potomkiem (niekoniecznie zarabiającym własne pieniądze). Zasada była taka jak w przypadku rozliczenia z małżonkiem. Płace matki lub ojca samotnie wychowujących dzieci sumuje się, nawet w przypadku gdy dziecko nie zarabia. Podatek oblicza się w podwójnej wysokości od połowy tej sumy. Na takim rozwiązaniu można było sporo zyskać, zważywszy na możliwość odliczenia podwójnej kwoty wolnej od podatku, która w 2022 roku wzrosła do 30 tys. zł.

Samotni rodzice nie skorzystają już jednak z tego rozwiązania.

„Od 2022 roku nie można ani w trakcie roku, ani składając zeznanie roczne, skorzystać z odliczenia podwójnej kwoty wolnej. Od 2022 roku jako osoba samotnie wychowująca dziecko można w rozliczeniu rocznym skorzystać z odliczenia od podatku w kwocie 1500 zł” – czytamy w odpowiedziach resortu finansów na stronie wiecejwportfelach.gov.pl.

O nowej uldze na Twitterze wspomniała też wiceminister rodziny Barbara Socha. Jak napisała „ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci - dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500 + 1100)”.

Rodzice szybko odpowiedzieli wiceminister, ile stracą na reformie. Przedstawili wyliczenia, z których wynika, że na wspólnym rozliczeniu z dzieckiem mogli zyskać więcej, niż 1500 zł odliczone od podatku.  Z przytoczonych przez „Dziennik Gazetę Prawną” szacunków  Centrum Analiz Ekonomicznych wynika, że niezadowolenie niektórych rodziców nie jest bezpodstawne.

Z przedstawionych wyliczeń wynika, że „zamiana możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem na ulgę podatkową o wartości do 1500 zł rocznie istotnie ograniczy korzyści płynące z Polskiego Ładu dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci”.

WAŻNE

Z danych Ministerstwa Finansów za 2019 rok wynika, że z preferencyjnego opodatkowania dochodów przysługującego osobom samotnie wychowującym dzieci skorzystało 514 224 podatników, tj. 2,0 proc. ogólnej liczby podatników opodatkowujących dochody przy zastosowaniu skali podatkowej.

Zdaniem cytowanych ekspertów rodzic będzie na minusie już przy dochodzie przekraczającym 9130 zł brutto miesięcznie. Przy dochodach powyżej 15 040 zł brutto miesięcznie straty samotnych rodziców wynoszą powyżej 1 tys. zł miesięcznie. Analitycy podsumowują, że zamiana wspólnego rozliczenia na ulgę sprawi, że bezdzietni rozliczający się wspólnie zyskają więcej na Polskim Ładzie, niż niektórzy rodzice samotnie wychowujący dziecko.

RadioZET.pl/DGP