Zamknij

Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie PIT [PRZYKŁADY]

17.01.2022 15:07
Rozliczenie małżonków w PIT
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Co zmieniło się we wspólnym opodatkowaniu małżonków, jak obliczyć ulgę dla klasy średniej z drugą połówką i w jaki sposób mogą rozliczyć się osoby samotnie wychowujące dziecko? Na te i inne pytania w podcaście „Biznes. Między Wierszami” odpowiedziała Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z Grant Thornton.

Polski Ład namieszał w podatkach. Małżeństwa zastanawiają się, czy nadal będzie się im opłacało wspólne rozliczenie PIT. Podatnicy pytają także o rozliczenie ulgi dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu par, a samotni rodzice boją się, że na Polskim Ładzie wyjdą na minus.

Obawy te nie są bezpodstawne. Rząd zlikwidował bowiem możliwość rozliczenia się z dzieckiem i w zamian za to dał rodzicom po równo: 1500 złotych odliczenia od podatku. Ci, którzy dotąd osiągali większe korzyści podatkowe z tej preferencji, będą stratni.

Wspólne rozliczenie małżonków, ulga dla klasy średniej i preferencje dla samotnych rodziców

Polski Ład upraszcza wspólne opodatkowanie dochodów małżonków” – przekonuje resort finansów. Małgorzata Samborska, ekspertka podatkowa z Grant Thornton w podcaście „Biznes. Między Wierszami” podaje przykłady niekoniecznie prostych rozliczeń między małżonkami.

 Schody pojawiają się m.in. w momencie, gdy małżeństwo chce uwzględnić w rozliczeniu ulgę dla klasy średniej, która przysługuje etatowcom z rocznymi zarobkami w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Posłuchaj podcastu

Z podcastu dowiesz się:

  • Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
  • Kiedy korzystne okaże się wspólne rozliczenie, a kiedy indywidualne
  • Jak odliczyć ulgę dla klasy średniej we wspólnym rozliczeniu
  • Jak rozliczyć się z niepracującym małżonkiem
  • Jak wykorzystać nową ulgę dla samotnych rodziców

Więcej podcastów znajdziecie tutaj>>>

 

RadioZET.pl