Zamknij

Polski Ład a wspólne rozliczenie małżonków. MF wyjaśnia

10.01.2022 14:03
PIT a wspólne rozliczenie małżonków
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Nowa kwota wolna od podatku, skomplikowana ulga dla klasy średniej w zderzeniu ze wspólnym rozliczeniem PIT przez małżonków mogą sporo namieszać w podatkach. Resort finansów doradza parom, jak rozliczyć PIT w 2023 roku.

Rozliczenie PIT w 2023 roku może okazać się karkołomnym zadaniem. Wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł) , drugi próg podatkowy przesunięty do 120 tys. zł, nowa ulga dla klasy średniej i likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT. Tak w skrócie można podsumować obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Polski Ład.

Jak rewolucja podatkowa wpłynie na wspólne rozliczenie małżonków? Czy taka forma wyrównania rachunków ze skarbówką w przyszłym roku nadal będzie możliwa i opłacalna? Ministerstwo Finansów wyjaśnia.

Wspólne rozliczenie małżonków w 2023 roku. Na jakich zasadach?

Wspólne rozliczenie małżonków pozwalało dotąd parom uniknąć 32 proc. stawki podatku. Zasada była prosta: im większa dysproporcja w zarobkach, tym większy zysk podatkowy. Jednak teraz, gdy w drugi próg podatkowy wpada się dopiero po przekroczeniu przychodu równego 120 tys. zł, korzyści ze wspólnego rozliczenia mogą być skromniejsze. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wyższej kwoty wolnej od podatku i ulgi dla klasy średniej.

Zacznijmy jednak od tego, na czym takie rozliczenie polega. Jeden z małżonków w deklaracji zaznacza opcję „rozliczenie wspólne z małżonkiem”. Wówczas, bez względu na sposób złożenia deklaracji, skarbówka wyliczy podatek od sumy zarobków małżeństwa. Podatek wylicza się wówczas w imieniu obojga podatników w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych zarobków małżonków. Zsumowanie i podzielenie płac w wielu przypadkach sprawiało, że nie trzeba było płacić podatku w wysokości 32 proc., a 17 proc.

Jak zmienią się wspólne rozliczenia małżonków po wejściu w życie Polskiego Ładu? Resort finansów pisze w komunikacie, że małżeństwa nadal skorzystają z tej formy rozliczeń.

„Z tej preferencji będą mogli skorzystać małżonkowie, którzy w trakcie roku zawarli związek małżeński i pozostają w nim do końca roku podatkowego, w którym zawarto związek małżeński. Możliwość ta obejmie małżonków, którzy zawarli związek małżeński już w 2021 r. i zechcą swoje dochody uzyskane w tym roku opodatkować łącznie” – wyjaśnia MF.

Z tej możliwości skorzystać można także w przypadku śmierci małżonka, a także w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym lub ryczałtem.

Wspólne rozliczenie a ulga dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej ma rekompensować straty wynikające z likwidacji możliwości odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Skorzystają z niej ci, którzy uzyskali roczne przychody z pracy na etacie w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł.

Czy z preferencji dla klasy średniej można skorzystać we wspólnym rozliczeniu z małżonkiem? Jeśli tak, to w jaki sposób ją liczyć?

„Jeżeli małżonkowie złożą wniosek o łączne opodatkowanie dochodów (w konsekwencji wspólne zeznanie), z preferencji dla klasy średniej może skorzystać każdy małżonek pod warunkiem, że połowa rocznych, łącznych przychodów z pracy na etacie obojga małżonków mieści się we wspomnianym przedziale przychodów, czyli od 68 412 zł do 133 692 zł, lub ten małżonek (również każdy z nich), którego przychody mieszczą się we wskazanym przedziale” – odpowiada resort finansów.

Zatem jeśli np. jeden z małżonków zarobi 60 tys. zł w skali roku (przez co nie będzie mógł skorzystać z ulgi dla klasy średniej), drugi zaś zarobi 140 tys. zł i także z tej ulgi nie skorzysta, to w przy wspólnym rozliczeniu ulga będzie im przysługiwać. Razem zarabiają bowiem 200 tys. złotych, a więc połowa przychodów to 100 tys. zł. Suma ta pozwala na skorzystanie z ulgi. 

Małżonkowie, jak przypomina MF, mogą też rozliczyć się osobno. Wówczas z preferencji dla klasy średniej skorzysta ten małżonek, który uzyskał roczne przychody z pracy na etacie w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł (chodzi o przychody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej).

RadioZET.pl/gov.pl