Zamknij

Programiści z niższym podatkiem. Jest decyzja skarbówki

04.11.2019 14:44
Ulga IP Box w PIT za 2019 rok. Jak skorzystać
fot. Shutterstock/SFIO CRACHO (ilustracyjne)

Programiści pracujący na własny rachunek mogą zaoszczędzić rozliczając PIT. Dzięki uldze IP BOX odprowadzą 5 procentowy podatek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podatnicy prowadzący własny biznes, którzy tworzą programy komputerowe, mogą skorzystać z IP Box – potwierdza fiskus w licznych interpretacjach – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”

Ulga IP BOX pojawiła się 1 stycznia 2019 roku z myślą o odciążeniu biznesu. Chodzi o opodatkowanie niższą, pięcioprocentową stawką zarobków uzyskanych ze sprzedaży lub samego udostępniania wynalazków czy programów komputerowych. Mowa tutaj o dochodach związanych z komercjalizacji praw własności intelektualnych, czyli  - innymi słowy – patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Zobacz także

Gazeta zwraca uwagę na problemy interpretacyjne związane z tą preferencją. Tylko w październiku bieżącego roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpretacji dotyczących programistów na samozatrudnieniu. Większość z nich jest korzystna i potwierdza, że tacy przedsiębiorcy mogą zastosować 5-procentowy PIT.

 Jak pisze gazeta, w tych przypadkach chodziło o programistów prowadzących działalność gospodarczą, którzy tworzą aplikacje, które są częścią większego systemu (był to innowacyjny, częściowo zautomatyzowany system do zarządzania); aplikację, która pozwala pasażerom komunikacji miejskiej obserwować aktualne położenie pojazdów na mapie (pozwala to na nowy sposób planowania podróży środkami transportu publicznego); oprogramowanie na potrzeby klienta do całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

Zobacz także

Podatnicy byli zdania, że w związku z tym będą osiągać dochód z tytułu: przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub udzielenia licencji. Organ potwierdził, iż będą mogli zastosować 5-proc. stawkę PIT – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?

Preferencja ta adresowania jest do wszystkich podatników PIT i CIT, którzy prowadzą biznes kwalifikujący się jako działalność badawczo-rozwojowa. Preferencja IP Box skierowana jest zarówno do podatnika funkcjonującego na rynku od wielu lat, jak i do firmy sprzedającej nowe lub zmodyfikowane prawa nazwane własności (intellectual property) – stąd skrót IP.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”