Zamknij

Ukraińcy marnują się w Polsce? Są wykształceni, a pracują fizycznie

25.02.2020 13:21
Ukraińcy w Polsce. Większość zatrudnionych pracuje poniżej kwalifikacji
fot. Shutterstock/Bannafarsai_Stock (ilustracyjne)

Praca Ukraińców w Polsce zwykle nie ma związku z wykształceniem i umiejętnościami. Jak wynika z raportu OTTO Work Force Polska 88 procent pracowników ze Wschodu pracuje poniżej swojego wykształcenia.

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku 

Polski rynek pracy nadal nie wykorzystuje w pełni potencjału jaki stanowią pracownicy z Ukrainy – wynika z raportu OTTO Work Force Polska, agencji pośrednictwa pracy.

Większość, bo 95 procent Ukraińców przyjeżdżających do Polski ma wykształcenie średnie lub wyższe. Jedynie 12 procent z nich znalazło zatrudnienie zgodne z wykształceniem. Pracownicy ze Wschodu zasilają głównie branżę przemysłową, budowlaną i handlową. Choć korporacje międzynarodowe, które zainteresowane wielokulturowym środowiskiem pracy sięgają po pomoc ze Wschodu, to Ukraińcy wciąż nie są wystarczająco doceniani.

Zobacz także

Eksperci z OTTO Work Force wskazują, że zdecydowana większość wykonuje prace poniżej swoich kompetencji, wymagające wykształcenia niższego niż posiadane. „Istnieje luka pomiędzy potencjalnymi umiejętnościami, jakie może zaoferować dany pracownik, a tymi rzeczywiście wykorzystywanymi”- czytamy w raporcie.

Zobacz także

Firma zapytała o wykształcenie i zajmowane stanowisko 500 pracowników. 54 procent ma średnie wykształcenie, 41 – wyższe, zaś podstawowe – jedynie 5 procent. Jak wskazano w raporcie, ankietowani deklarują zatrudnienie głównie na stanowiskach niewymagających wykształcenia. Większość z nich wykonuje prace fizyczne.

Zobacz także

Jak komentuje Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Polska, skala problemy nieadekwatnej do wykształcenia pracy jest duża.  

Wynika to przede wszystkim z sytuacji na polskim rynku pracy, który cierpi na niedobór pracowników przede wszystkim niższego szczebla i takich wakatów oferuje najwięcej. Ponadto bardzo dużą barierę stanowi niewystarczająca znajomość języka polskiego. W obliczu poprawiającej się sytuacji gospodarczej na Ukrainie i rosnących zarobków, możemy prognozować, że część pracowników wróci do kraju, by pracować tam na stanowiskach adekwatnych do wykształcenia 

– tłumaczy ekspert

RadioZET.pl/OTTO Force Polska