Zamknij

Co drugi Ukrainiec wyjedzie z Polski? Imigranci wybiorą Zachód

05.12.2019 18:18
Ukraińcy w Polsce. Pracownicy wyjadą do Niemiec?
fot. Shutterstock/Kichigin (ilustracyjne)

Po otwarciu się niemieckiego rynku pracy na  imigrantów spoza UE, Ukraińcy pracujący z Polsce mogą rozważać dalszą migrację – wynika z raportu OTTO Work Force Polska.

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Co drugi Ukrainiec rozważa migrację na Zachód – wskazuje raport OTTO Work Force Polska. To konsekwencja przyjętej przez niemiecki parlament ustawy, której wejście w życie w 2020 roku ułatwi pracodawcom przyjmowanie pracowników spoza Unii Europejskiej, na czym skorzystają m.in. Ukraińcy.

W raporcie czytamy, że w tej chwili co drugi pracownik z Ukrainy rozważa wyjazd z Polski. Liczba chętnych do wyjazdu zwiększyła się o 15 procent w porównaniu do zeszłego roku. Aż 70 procent respondentów wskazało Niemcy jako kraj, w którym chcą podjąć pracę.

Zobacz także

Zgodnie z danymi NBP w Polsce pracuje ponad 1,2 miliona Ukraińców, z czego 330 tysięcy posiada zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie oświadczeń.

Autorzy raportu opisują dramatyczną sytuację na rynku pracy. Napływ Ukraińców na polski rynek pracy jedynie częściowo załatał w nim luki. Pracowników brakuje, a po migracji Ukraińców na Zachód będzie jeszcze gorzej. To właśnie pracownicy z Ukrainy stanowią główną siłę roboczą w Polsce.

Co drugi Ukrainiec mieszkający w Polsce rozważa wyjazd na Zachód. Najwięcej respondentów jako inne, docelowe miejsce pobytu wskazuje Niemcy. Na kolejnych pozycjach znalazły się Czechy, Holandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania.

Zobacz także

Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Polska wskazuje jednak, że niemiecki rząd, otwierając swój rynek, postawił jednocześnie przed pracownikami spoza Unii Europejskiej wysokie wymagania tj. posiadanie udokumentowanych, uznanych przez niemiecki urząd, kwalifikacji zawodowych oraz znajomość języka niemieckiego co najmniej na poziomie B1.  Jak dodaje, nie będzie również możliwości zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej, która ułatwia cudzoziemcom przejście przez wszelkie formalności, a nawet zakwaterowanie.

Te utrudnienia mogą spowodować, że liczba pracowników z Ukrainy, którzy zdecydują się migrować w poszukiwaniu lepszych pespektyw będzie mniejsza, niż wskazują badania

– wyjaśnia.

Dlaczego niemiecki rynek pracy bardziej przyciąga imigrantów niż polski? Odpowiedź jest prosta: pieniądze. 96 procent badanych jako motyw imigracji wskazuje właśnie wyższe zarobki.

Zobacz także

RadioZET.pl/ OTTO Work Force Polska