Zamknij

Nowe prawo migracyjne w Niemczech. Ukraińcy wyjadą z Polski?

28.02.2020 11:48
Ukraińcy w Polsce. Niemiecki rynek pracy otwiera się na cudzoziemców
fot. Shutterstock/Bannafarsai_Stock (ilustracyjne)

Niemcy liberalizują przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Konkurencyjna oferta pracodawców zza zachodniej granicy może sprawić, że Ukraińcy wyjadą z Polski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

1 marca Niemcy zmienią prawo migracyjne, otwierając się na pracowników z Ukrainy. W życie wejdzie ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych, która umożliwi zatrudnianie pracowników spoza Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego rynku pracy?

Eksperci z organizacji Pracodawcy RP zaznaczają, że niemiecki rynek pracy jest atrakcyjniejszy od polskiego, stąd obawy o odpływ Ukraińców z Polski. Jak wskazują, „szanse naszego biznesu na wygraną w tej bitwie obniża wciąż brak polskiej polityki migracyjnej”.

Zobacz także

Co zmieni się na niemieckim rynku pracy po 1 marca? Liberalizacja zasad nie oznacza całkowitego otwarcia rynku na pracowników spoza UE. Eksperci wyjaśniają, że potencjalni pracownicy z Ukrainy nadal będą musieli m.in. wykazać się podstawową znajomością języka niemieckiego lub rozpocząć naukę na miejscu. Będą też musieli  uzyskać potwierdzenie dyplomu o posiadanych kwalifikacjach zawodowych.

Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy wyjaśnia, że mimo ograniczeń niemieckiego rynku pracy, zmiana przepisów może mieć wpływ na polski rynek.

Ukraińscy pracownicy pytają pośredników o szanse na rozpoczęcie pracy za Odrą – to budzi niepokój polskich pracodawców. Nawet niewykwalifikowani pracownicy mogą bowiem wyjechać z Polski i poszerzyć niemiecką szarą strefę. Exodusu jednak nie będzie, jako że niemiecka procedura nadal pozostaje dość restrykcyjna i stawia pewne wymogi 

– zaznacza ekspertka

Statystyki dają polskim pracodawcom kolejny powód do niepokoju. Po raz pierwszy od 6 lat prognoza dynamiki napływu ukraińskich pracowników na polski rynek pracy jest ujemna – informują Pracodawcy RP. Dodają, że liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS zmniejszyła się w IV kwartale 2019 rok o około 20 tysięcy.

Zobacz także

Eksperci prognozują, że odpływ Ukraińców jest nieunikniony. W łagodzeniu jego skutków mogłoby pomóc skuteczniejsze prawo migracyjne – czytamy w komentarzu Pracodawców RP.

Z analizy wynika, że polscy przedsiębiorcy nadal muszą zmagać się z biurokracją w procesie rekrutacji cudzoziemców. Średni czas trwania uzyskiwania pozwoleń na pracę lub pobyt stały to np. 400 dni w województwie dolnośląskim, ponad 350 dni w pomorskim, 300 dni w lubuskim i zachodniopomorskim.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat.pras