Zamknij

Ukraińcy wyjadą z Polski? „Może odpłynąć do 500 tys. osób”

14.10.2019 14:29
Ukraińcy w Polsce. Nawet 500 tys. z nich może wyjechać do Niemiec
fot. ASkwarczynski/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet pół miliona Ukraińców pracujących w Polsce może wyjechać na Zachód. Powodem jest ułatwienia dla nich w innych krajach unijnych np. w Niemczech.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał „Puls Biznesu”, perspektywa otwarcia na początku przyszłego roku niemieckiego rynku pracy na osoby spoza Unii Europejskiej już dawno wywołała obawy polskich pracodawców zatrudniających Ukraińców.

Kilka miesięcy temu agencja pracy Manpower przeprowadziła więc ankietę wśród prawie 750 pracujących nad Wisłą obywateli Ukrainy. Okazało się, że wyjechać z Polski chce co czwarty z nich.

Zobacz także

Ilu Ukraińców może wyjechać z Polski?

Alarmujące są również dane agencji Personnel Service – jednej z największych zatrudniających Ukraińców w Polsce.

– W efekcie większego otwarcia się innych członków Unii Europejskiej na pracowników z Ukrainy z Polski może odpłynąć od 250 tysięcy do 500 tysięcy osób – komentował Krzysztof Inglot, szef Personnel Service, w rozmowie z gazetą.

Jak wynika z danych zamieszczonych przez „PB”, najwięcej wniosków od Ukraińców o zezwolenie na zamieszkanie na czas określony i pobyt czasowy było w 2017 roku – dokładnie 112,9 tys. osób. Z kolei dane Manpower wskazują, że zdecydowana większość Ukraińców pracujących w Polsce planuje wyjechać do Niemiec (69 proc.)

„Przeżyli ten stres”

Według „PB” przybyszy zza Buga ciągnie na Zachód przede wszystkim wizja lepszych zarobków oraz wyższego standardu życia. 

Zobacz także

– Zainteresowanie wyjazdem do naszych zachodnich sąsiadów wzrosło, ale ostatnio pojawia się też coraz więcej pytań o oferty pracy w Czechach – powiedziała Karolina Rząsa, ekspert rynku pracy z agencji Manpower, cytowana przez gazetę.

Bardziej optymistyczny w ocenie planowanego odpływu Ukraińców z Polski był Mariusz Dolata, założyciel agencji IPF Group.

Wyjeżdżają przede wszystkim ci, którzy studiują, a nie ci, którzy pracują. Taki wyjazd to potężny stres związany z migracją do obcego, często mało znanego kraju, z rozłąką z rodziną. Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski, już raz przeżyli ten stres i wiedzą, jak trudne jest to doświadczenie. Wątpię, by wielu z nich zdecydowało się to powtórzyć – mówił Dolata.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu