Zamknij

Polska przyznała najwięcej zgód na pobyt dla obcokrajowców

28.10.2019 07:01
Ukraińcy w Polsce. Nasz kraj liderem przyznawania pozwoleń na pobyt obcokrajowcom
fot. BUTENKOV ALEKSEI/Shutterstock (ilustracyjne)

Unijnym liderem przyznawania legalnego prawo pobytu jest Polska – wynika z najnowszych danych Eurostatu, na które powołał się „Puls Biznesu”. Najliczniejszą grupą starającą się o pozostanie w Polsce byli Ukraińcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według danych Eurostatu w ubiegłym roku państwa członkowskie Unii Europejskiej udzieliły łącznie 3,2 mln pierwszych pozwoleń na pobyt obywatelom państw spoza UE.

To największa liczba legalnych imigrantów od dekady i wynik 0,4 proc. (13 tys.) wyższy niż przed rokiem.

Okazuje się, że państwem najczęściej przyznającym prawo legalnego pobytu jest Polska. W ubiegłym roku pierwsze pozwolenie na pobyt w naszym kraju otrzymało 635 tys. osób. To aż jedna piąta wszystkich pozwoleń wydanych przez kraje unijne. 

Zobacz także

Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy (544 tys.), Wielka Brytania (451 tys.), Francja (265 tys.) i Hiszpania (260 tys.) – podał „PB”.

Polska jest liderem również w kategorii pozwoleń przyznanych w związku z chęcią podjęcia pracy – ponad 328 tys. Zatrudnienie to główny powód wydawania pierwszych zezwoleń dla obywateli spoza UE (to 51,6 proc. wszystkich wniosków).  

Skąd pochodzą obcokrajowcy, który w ubiegłym roku otrzymywali prawo pobytu w Polsce? Przede wszystkim z Ukrainy (413 449 osób), Białorusi (126 576) i Turcji (13 264).

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu