Zamknij

Ukraińców w Polsce przybywa. Ile zarobili w 2019 roku?

20.12.2019 07:08
Ukraińcy w Polsce. Ile zarobili w 2019 roku?
fot. Shutterstock/Piyapong Wongkam (ilustracyjne)

Na polskim rynku pracy każdego roku przybywa pracowników z Ukrainy. Czym się zajmują i ile zarabiają? Oto wyniki raportu „Pracownik z Ukrainy – zarobki w Polsce”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Liczba osób ubiegających się o legalny pobyt w Polsce systematycznie wzrasta - wskazuje Urząd ds. Cudzoziemców. W 2018 roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce zwiększyła się o 47 tysięcy osób. Najliczniej powiększyła się grupa obywateli Ukrainy – o prawie 34 tysięcy osób. W ubiegłym roku o pobyt w Polsce wnioskowało 179 tysięcy Ukraińców.

Te liczby nie pozostały bez wpływu na rynek pracy. Agencja pracy tymczasowej EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego opracowali raport „Pracownik z Ukrainy – zarobki w Polsce”. Wynika z niego, że zatrudnieni w Polsce obywatele Ukrainy w 2019 roku najwięcej zarabiali w województwie mazowieckim, a wśród najpopularniejszych branż polskiej gospodarki najwyższe stawki godzinowe obowiązywały w budownictwie.

Zobacz także

Nie jest zaskoczeniem, że najliczniejsza i najlepiej zarabiająca grupa pracowników z Ukrainy mieszka na Mazowszu. Tu stawka godzinowa przekracza 20 złotych brutto. Takie zarobki zadeklarowało ponad 45 procent pracujących Ukraińców, czyli  ponad dwukrotnie więcej niż na przykład w województwie pomorskim, gdzie zarabia tyle nieco ponad 22 procent z nich.

Zobacz także

Najlepiej ma się budowlanka, gdzie brakuje rąk do pracy. W tej branży ponad 56 procent Ukraińców zarabiało powyżej 20 złotych brutto na godzinę. W najczęściej wybieranej przez ukraińskich obywateli produkcji przemysłowej podobne wynagrodzenie otrzymało niecałe 16 procent pracowników zza wschodniej granicy. Eksperci z agencji EWL wskazują, co wpływa na poziom zarobków osiąganych przez cudzoziemców.

Jednymi z najważniejszych zmiennych wpływających na wysokość zarobków pracowników z Ukrainy jest wielokrotność pobytów w Polsce lub też ich długość 

– komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, prezes EWL S.A.

Nieco mniej, bo 17 złotych na godzinę zarobiło ponad 61 respondentów, którzy po raz pierwszy podjęli się pracy w Polsce. Z kolei przeszło 47 procent Ukraińców, którzy byli zatrudnieni w naszym kraju co najmniej pięciokrotnie, zarabiało powyżej 20 złotych brutto za godzinę.

Zobacz także

Staż pracy ma także wpływ na poziom biegłości językowej Ukraińców, a co za tym idzie – wyższe zarobki. Ponad 51 procent migrantów bardzo dobrze lub swobodnie mówiących po polsku dostawało powyżej 20 złotych brutto za godzinę. Jednocześnie wśród obywateli Ukrainy deklarujących brak znajomości naszego języka na podobne wynagrodzenie mogło liczyć nieco ponad 10 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/EWL S.A.