Zamknij

Ukraińcy pobili rekord. Zostawili w polskich sklepach 6 miliardów złotych

24.12.2019 07:12
Ukraińcy w Polsce. Ile wydają pieniędzy?
fot. Shutterstock/hxdbzxy (ilustracyjne)

Trzeci kwartał 2019 roku był rekordowy pod względem wydatków Ukraińców w Polsce. Na towary i usługi wydali ponad 2 mld zł, a łącznie od stycznia do września zostawili w Polsce prawie 6 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ukraińcy mieszkający w Polsce dołożyli do obrotu detalicznego aż 2,1 miliarda złotych. To wynik za lipiec, sierpień i wrzesień 2019 roku. Jak wskazuje GUS, trzeci kwartał roku pobił rekord sprzed pięciu lat.

Autorzy raportu Personnel Service przytaczają dane urzędu, z których wynika, że w III kwartale 2019 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 50,8 miliona razy, co oznacza wzrost o 3,1 procenta w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W tym czasie obcokrajowcy zostawili w Polsce łącznie aż 31,1 miliarda złotych, czyli o ponad 5 procent więcej, niż w tym kwartale rok temu.

Zobacz także

Kto wydaje w Polsce najwięcej pieniędzy?

Liczba osób ubiegających się o legalny pobyt w Polsce systematycznie wzrasta - wskazuje Urząd ds. Cudzoziemców. W 2018 roku liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce zwiększyła się o 47 tysięcy osób. Najbardziej powiększyła się grupa obywateli Ukrainy – o prawie 34 tysięcy osób. W ubiegłym roku o pobyt w Polsce wnioskowało 179 tysięcy Ukraińców.

Zobacz także

Choć Ukraińcy mają w Polsce przewagę liczebną, to Niemcy zostawiają w polskich sklepach najwięcej pieniędzy. Zachodni sąsiedzi mają największy udział w wydatkach – ponad 47 procent. Ukraińcy są dopiero na drugim miejscu z nieco ponad 20 procentowym udziałem. Kolejne miejsca zajmują Czesi, Słowacy i Białorusini, a także Litwini i Rosjanie.

Zobacz także

Jeżeli jednak spojrzymy na średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce – rekordowe kwoty wydali Ukraińcy – stwierdzają eksperci z Personnel Service. Podczas jednorazowego pobytu w III kwartale 2019 roku zostawiali aż 767 złotych, podczas gdy Białorusini 571, Niemcy 483  a Czesi 319 złotych.

Skuteczna polityka migracyjna gwarantem wzrostu

Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service, powołując się na dane Narodowego Banku Polskiego zaznacza, że w ostatnich pięciu latach wzrost gospodarczy to w 11 procentach zasługa Ukraińców.

Częścią tego wkładu są ich wydatki w sklepach i na usługi, które z roku na rok są wyższe. Pracownicy z Ukrainy mogliby jednak wydawać w naszym kraju jeszcze więcej. W tym momencie ze względu na krótkotrwały i powtarzalny charakter imigracji, pracownik z Ukrainy chce zarobić jak najwięcej i wydać jak najmniej. Gdybyśmy zmienili ten model i postawili na młodych, wykwalifikowanych ludzi, którzy mogliby się osiedlać w Polsce na stałe z rodzinami, wpływ na polską gospodarkę byłby dużo większy

– mówi prezes Personnel Service.

Cudzoziemcy kupują w polskich sklepach głównie towary nieżywnościowe, w 2019 roku przeznaczyli na nie ponad połowę wydatków. Na usługi przeznaczyli 21 procent, a żywność i napoje bezalkoholowe wydali 13,4 procenta.

Zobacz także

RadioZET.pl/Personnel Service