Zamknij

Coraz mniej Ukraińców chce pracować w Polsce

Piotr Drabik
06.02.2019 13:56
Ukraińcy w Polsce. Coraz mniej pracowników ze Wschodu chce pracować w Polsce
fot. Ivanova Tetyana/Shutterstock (ilustracyjne)

Ubiegły rok przyniósł pierwszy od lat spadek emigracji zarobkowej Ukraińców do Polski – wynika z danych urzędów pracy. Z kolei analiza Urzędu do Spraw Cudzoziemców potwierdziła spadek wniosków od obywateli innych państw na pobyt w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że w ubiegłym roku powiatowe urzędy pracy w całej Polsce wpisały do ewidencji ponad 1,58 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Ponad 90 proc. trafiło do Ukraińców.

Natomiast według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej urzędy wydały 121,4 tys. zezwoleń na prace sezonowe, również głównie dla pracowników z Ukrainy.

W sumie w minionym roku do krótkoterminowych pracowników z zagranicy trafiło 1,7 mln oświadczeń i wydawanych po raz pierwszych sezonowych zezwoleń. Te ostatnie nie wyrównały jednak sięgającego 243 tys. spadku liczby oświadczeń dla migrantów zarobkowych zza wschodniej granicy.

Zobacz także

Najwięcej wniosków od Ukraińców, Białorusinów i obywateli Indii

Spadek wniosków od obywateli innych państw na pobyt w Polsce potwierdził Urząd do Spraw Cudzoziemców.

W grupie z ważnymi zezwoleniami na pobyt największy wzrost zaobserwowano wśród Ukraińców. W ubiegłym roku wnioskowało o niego 179 tys. obywateli tego kraju (o prawie 34 tys. osób więcej niż przed rokiem).

Na kolejnych miejscach znaleźli się Białorusini – 20 tys. osób (o 4,7 tys. więcej), obywatele Indii – 8,8 tys. osób (więcej o 1,9 tys.), Gruzji – 2,9 tys. (więcej o 1,9 tys.) i Wietnamu – 12,4 tys. (więcej o 0,7 tys.).

Zobacz także

Przyrost liczby cudzoziemców wnioskujących o pobyt

Najbardziej, bo o prawie 36 tys. wzrosła liczba zezwoleń na pobyt czasowy do maksymalnie 3 lat oraz na pobyt stały (o 9 tys. więcej). Większość obcokrajowców ma zezwolenia na pobyt czasowy związany z wykonywaniem pracy.

– Zdecydowanie najczęstszym celem pobytu cudzoziemców w Polsce jest chęć podjęcia pracy. W ubiegłym roku dotyczyło to prawie 73 procent spraw. Ponadto 12 procent wnioskodawców chciało pozostać w Polsce z powodów rodzinnych, a 10 procent w związku z podjęciem lub kontynuacją studiów – poinformował Jakub Dudziak, rzecznik UdSC.

Województwami, w których jest najwięcej cudzoziemców z ważnymi zezwoleniami na pobyt, są: mazowieckie – 114 tys. osób, małopolskie – 36 tys. os., dolnośląskie – 31 tys. os. oraz wielkopolskie - 28 tys. osób.

Zobacz także

Jak cudzoziemcy mogą zalegalizować pobyt w Polsce?

Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby, które spełnią warunki wydania zezwolenia, otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju.

Na początku 2019 roku ważne zezwolenia na pobyt miało 372 tys. cudzoziemców. Według stanu na 1 stycznia 2018 r. i 2017 r. było to odpowiednio 325 i 266 tys. osób.

Dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo na przykład na podstawie wiz.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD