Zamknij

Polska już nie jest rajem dla Ukraińców. Pracownicy migrują do Niemiec

19.08.2019 14:29
Ukraińcy pracujący w Polsce wyjadą do Niemiec - eksperci NBP
fot. shutterstock/Bannafarsai_Stock (ilustracyjne)

Nawet 25 proc. Ukraińców pracujących w Polsce znajdzie zatrudnienie za zachodnią granicą. Powód? Niemiecki rynek pracy otwiera się na pracowników spoza UE.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

W perspektywie czterech lat nawet jedna czwarta pracujących dziś w Polsce Ukraińców wyjedzie do Niemiec – szacuje dr Robert Wyszyński z Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP w rozmowie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl.

Zobacz także

– Ostatecznie skala odpływu ukraińskich pracowników z Polski do Niemiec będzie głównie zależała od kondycji niemieckiej gospodarki, jak również kształtu przepisów wykonawczych do czerwcowej ustawy wprowadzającej w Niemczech nowe zasady zatrudniania kwalifikowanych pracowników spoza Unii  – dodaje.

Jak dodaje ekspert, już w 2018 roku można było zaobserwować spadek liczby Ukraińców w Polsce. Trend ten utrzyma się dzięki przyjętej przez niemiecki parlament ustawie, której wprowadzenie od 2020 roku ułatwi przyjmowanie obcokrajowców do pracy. Jak zaznacza ekspert, nie musimy jednak obawiać się masowego odpływu pracowników.

Zobacz także

Boomu nie będzie?

– Pamiętajmy, że nie chodzi tu o otwarcie niemieckiego rynku pracy wyłącznie dla przebywających w Polsce Ukraińców. Niemcy od przyszłego roku otworzą rynek pracy dla pracowników spoza UE z różnych krajów – wyjaśnia dr Wyszyński.

Jak zastrzeżono w projekcie, skutkiem wprowadzenia nowych regulacji ma być napływ na niemiecki rynek nawet 50 tys. imigrantów rocznie.

– Nawet tamtejszy ustawodawca nie spodziewa się zatem imigracji na masową skalę – dodaje dr Wyszyński.

Zgodnie z danymi GUS, w 2018 roku wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę Ukraińców. Zezwolenia na pracę cudzoziemców wydawane są najczęściej dla obywateli Ukrainy.

RadioZET.pl/Obserwatorfinansowy.pl