Zamknij

Ukraina. Najwyższe bezrobocie od 15 lat

16.04.2020 16:11
Ukraina. Najwyższe bezrobocie od 15 lat. Ukraińcy wrócą do Polski?
fot. Tomasz Kawka/East News

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca u naszych wschodnich sąsiadów przybyło ponad milion bezrobotnych. Czy po ustaniu pandemii pracownicy z Ukrainy zasilą polski rynek?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Szef Ukraińskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Hennadij Czyżykow podał, że na Ukrainie w ciągu miesiąca przybyło około 1-1,3 mln bezrobotnych. Poziom bezrobocia sięgnął tu 15 procent i jest to najwyższy wskaźnik od 15 lat.

Ukraiński portal „Ekonomiczna Prawda” pisze, że łączna liczba bezrobotnych w kraju to nawet 2,8 mln ludzi.

Hennadij Czyżykow cytowany w portalu mówił, że w pierwszej kolejności zatrudnienie straciły osoby pracujące w sektorach, których działalność wstrzymano w związku z pandemią. Takich osób jest około miliona.

Zobacz także

Czy sytuacja na ukraińskim rynku pracy wpłynie na chęć powrotu Ukraińców do Polski? Jak wynika z badań agencji Gremi Personal, 51 procent Ukraińców chce zostać i kontynuować pracę w Polsce. Z kolei 11 procent spośród tych, którzy wyjechali na Ukrainę jest zainteresowanych możliwością powrotu do Polski teraz lub po zakończeniu kwarantanny.

Z danych agencji wynika, że głównym problemem Ukraińców przybywających do Polski lub już zatrudnionych na polskim rynku pracy jest pozwolenie na pobyt w kraju. Polski rząd, jak przypomina Gremi Personal, podjął jednak decyzje o automatycznym przedłużeniu wiz i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę na 30 dni od zakończenia epidemii.

Zobacz także

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd ogłosił 25 marca wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia.

RadioZET.pl/Gremi Personal/PAP