Zamknij

Ukraina/ Rząd zerwał program współpracy gospodarczej z Rosją

Olga Papiernik
21.03.2018 12:17
Wołodymyr Hrojsman
fot. East NEws

Rząd Ukrainy zdecydował o zerwaniu programu współpracy gospodarczej z Rosją na lata 2011-2020 - oświadczył w środę premier Wołodymyr Hrojsman. Umowę w tej sprawie podpisali w 2011 roku ówcześni premierzy obu państw, Mykoła Azarow i Władimir Putin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

W trakcie posiedzenia Rady Ministrów Hrojsman polecił, aby resort spraw zagranicznych Ukrainy poinformował stronę rosyjską o zerwaniu współpracy w ramach tego programu.

Program przewidywał m.in. udoskonalenie rynku wolnego handlu między Ukrainą i Rosją, stworzenie zintegrowanego systemu operacji finansowych i wolny przepływ obywateli. Mówił również o innowacjach i współpracy naukowej, międzyregionalnej i przygranicznej oraz współpracy w sferze zbrojeniowej.

Zgodnie z programem priorytetem w relacjach między Ukrainą a Rosją miała być energetyka, przemysł lotniczy i kosmiczny, przemysł stoczniowy, rolnictwo, transport i logistyka, a także współpraca kulturalno-naukowa.

Wcześniej na temat ograniczenia stosunków gospodarczych z Rosją mówił minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. - W sensie ogólnym współpraca gospodarcza z państwem agresorem powinna być zminimalizowana - oświadczył w ubiegłym tygodniu.

Między Ukrainą a Rosją od 2014 roku trwa konflikt wywołany przez dokonaną przez Rosjan aneksję ukraińskiego Krymu i związany ze wspieraniem przez Kreml prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Wyegzekwowano od Gazpromu 3,8 mln USD grzywny

Ukraina wyegzekwowała od rosyjskiego Gazpromu równowartość 3,8 mln dolarów grzywny, nałożonej przez Komitet Antymonopolowy w Kijowie za nadużywanie przez ten koncern monopolistycznej pozycji na rynku usług tranzytowych gazu przez ukraińskie rurociągi.

Minister sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko oświadczył, że środki te należały do aktywów Gazpromu znajdujących się na terytorium państwa ukraińskiego.

- Wszystko, co Gazprom posiadał na terytorium Ukrainy, zostało opisane, aresztowane i przekazane do budżetu państwa. Jest to ponad 100 mln hrywien (3,8 mln USD) - powiedział minister, cytowany przez państwową agencję prasową Ukrinform. - Mogę powiedzieć, że ministerstwo sprawiedliwości ściągnie od Gazpromu jeszcze 6 mld dolarów także zgodnie z decyzją Komitetu Antymonopolowego - zaznaczył Petrenko.

W styczniu 2016 roku Komitet Antymonopolowy Ukrainy (AMKU) poinformował o nałożeniu na Gazprom kary w wysokości 85 mld hrywien (ok. 3,5 mld USD) za nadużywanie przez ten koncern monopolistycznej pozycji na rynku usług tranzytowych gazu przez Ukrainę. W grudniu tegoż roku sąd w Kijowie nakazał egzekucję tej grzywny.

AMKU zarzucił wówczas Gazpromowi, że w latach 2009-2015 regularnie naruszał warunki kontraktu z ukraińskim Naftohazem i ignorował wszelkie wnioski o dostosowanie wielkości i wartości tranzytu gazu do ekonomicznie uzasadnionych wskaźników. Gazprom odrzucał te oskarżenia.

W 2017 roku ukraiński sąd nakazał Gazpromowi wpłacenie do budżetu państwa 171 mld hrywien (obecnie ponad 6,5 mld dolarów) za złamanie ustawodawstwa o konkurencji gospodarczej.

Na początku marca między Ukrainą i Rosją doszło do kolejnego kryzysu gazowego, którego wynikiem było wstrzymanie przez Gazprom dostaw surowca przeznaczonego dla Europy Zachodniej.

Według Kijowa była to odpowiedź Rosji na werdykt sądu arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie sporu między Naftohazem a Gazpromem; Ukraińcom przyznano 4,63 mld dolarów za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu. Ukraińska spółka ogłosiła, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie, stwierdzające, że Naftohaz ma spłacić zadłużenie wobec Gazpromu, ostatecznie należy się jej od Rosjan 2,56 mld dolarów.

Jarosław Junko/PAP/OP