Zamknij

Zakaz palenia węglem i drewnem. O co chodzi w uchwale antysmogowej?

Katarzyna Witwicka
03.09.2019 09:38
Uchwała antysmogowa: Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie
fot. Shutterstock/fotohuta (ilustracyjne)

Uchwała antysmogowa już obowiązuje. 1 września w Krakowie wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Co to oznacza dla mieszkańców i dlaczego władze wprowadziły ograniczenia?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem w Krakowie rocznie umiera kilkaset osób – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Proekologiczne podejście i nowe zakazy mają wyjść wszystkim mieszkańcom Krakowa na zdrowie.

Co zakaz palenia węglem i drewnem oznacza w praktyce?

Jeśli urzędnicy przyłapią mieszkańców na łamaniu zakazu, nie obejdzie się bez kar. Mieszkańcom grożą kary: mandat do 500 złotych lub grzywna do 5000 złotych.

Jak czytamy w komunikacie władz Krakowa, nowe regulacje oznaczają brak możliwości palenia w kominkach.

W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego.

czytamy w komunikacie

Rozpalenie grilla nie zawsze będzie możliwe. Mieszkańcy nie będą mogli korzystać z posadowionych na stałe ciężkich grilli ogrodowych. Nie ma jednak przeszkód, by rozpalić przenośnego, lekkiego grilla. Co istotne, z grilla zainstalowanego na stałe nie będą mogli skorzystać także restauratorzy. Ratunkiem dla firm będzie wcześniejsze zgłoszenie takich urządzeń.

Miasto dołoży się do wymiany „kopciuchów”

Kraków dopłaca do wymiany pieców węglowych na proekologiczne. Najmniej zarabiający mogą skorzystać z Programu Osłonowego Pomocy Społecznej, który pozwala na otrzymanie nawet 100 procent kosztów poniesionych na wymianę ogrzewania. Inni mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości 60 procent kosztów. Jak informuje urząd miasta, do 10 października należy rozliczyć przeprowadzoną w tym roku inwestycję wymiany paleniska.

Zobacz także

Na przełomie roku 2019 i 2020 strażnicy miejscy i wyspecjalizowani urzędnicy przeprowadzą ponad 4,5 tysiąca kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego.

RadioZET.pl