Zamknij

Eurostat: co dziesiąty pracownik zagrożony ubóstwem

04.02.2020 12:32
Ubóstwo w Polsce i w UE. Pracownikom w Europie grozi bieda - Eurostat
fot. Shutterstock/StanislauV (ilustracyjne)

Co dziesiąty, pełnoletni pracownik Unii Europejskiej jest zagrożony ubóstwem - wynika z danych Eurostatu za 2018 rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W całej Unii Europejskiej wzrosło ryzyko ubóstwa wśród pracowników. Średnia wynosi 9,5 procent, a jeszcze w 2008 roku wynosiła 8,6 procent.

Najwyższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród pełnoletnich pracowników odnotowano w Rumunii - 15,3 procent. Sytuacja finansowa pracowników pogorszyła się też w Luksemburgu, Hiszpanii i we Włoszech, gdzie wskaźnik ryzyka ubóstwem nie spada poniżej 12 procent.

Zobacz także

W jaki sposób Eurostat oszacował ryzyko ubóstwa? Za zagrożonych ubóstwem uznano pracowników, których dochody (wynagrodzenia po uwzględnieniu świadczeń socjalnych) są szacowane poniżej 60 procent mediany wynagrodzeń (środkowej pensji) dla danego kraju.

O finanse martwią się też pracownicy w Wielkiej Brytanii i Grecji. Jeśli chodzi o Polskę, odsetek zatrudnionych, którym grozi ubóstwo, wyniósł w 2018 roku 9,7 proc., co oznacza spadek o 1,8 p.p. W 2008 r. ten wskaźnik wynosił w naszym kraju 11,5 procent.

Zobacz także

W których krajach pracownicy w najmniejszym stopniu martwią się o swój los? Eurostat podał, że najmniej zagrożeni ubóstwem są mieszkańcy Czech – ryzyko wynosi 3,4 proc. Na stabilność finansową nie narzekają też mieszkańcy Irlandii, Belgii, Chorwacji i Danii, gdzie średni wskaźnik ryzyka zagrożenia ubóstwem to 5 procent.  

Eurostat zwraca uwagę na większe zagrożenie ubóstwem wśród pracowników zatrudnionych na czas określony. W 2018 roku pracownicy z tej grupy byli trzykrotnie bardziej zagrożeni ubóstwem - 16,2 procent -  niż ci, którzy byli zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony  - 6,1 procent.

Zobacz także

Eurostat wskazuje, że ciągu ostatniej dekady liczba pracowników zagrożonych ubóstwem wzrosła w większości krajów UE.

RadioZET.pl/PAP