Zamknij

Rewolucja w ubezpieczeniu zdrowotnym. Obejmie osoby bez pracy i emerytury

16.04.2021 09:09
Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych i osób bez emerytury. ZUS wprowadza zmiany
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Czeka nas rewolucja w przepisach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. Z danych „Rzeczpospolitej” wynika, że będzie ono przysługiwało osobom bez pracy i emerytury. Jakie zmiany szykuje ZUS?

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, drugi miesiąc z rzędu notujemy najniższą stopę bezrobocia. Jako powód podawane jest skuteczne wdrożenie i zarządzanie tarczami antykryzysowymi. 

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje reformę, dzięki której prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie przysługiwało także bezrobotnym. Będą mogły na nie liczyć zarówno osoby bez pracy, jak i bez emerytury.

ZUS da ubezpieczenie bezrobotnym

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że czeka nas rewolucja w podejściu do ubezpieczenia zdrowotnego. ZUS  wyciągnie rękę do osób w trudnej sytuacji.

Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale

Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii

W gazecie czytamy, że rejestr bezrobotnych ma być tylko dla poszukujących zatrudnienia, a nie ubezpieczenia zdrowotnego. Może to doprowadzić do zredukowania liczby bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy.

Do tej pory z prawa do opieki medycznej mogły korzystać osoby, które posiadały ubezpieczenie związane z zatrudnieniem, prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracją w urzędzie pracy lub ośrodku pomocy społecznej. Skorzystać mogły także osoby dopisane do ubezpieczenia członka rodziny.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita