Zamknij

Ubezpieczenie OC w górę. Zapłacimy wyższe składki

26.08.2021 12:58
Ubezpieczenie OC w górę. Zapłacimy wyższe składki
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ceny polis przez dwa lata notowały spadki. W drugim kwartale 2021 roku przyszedł czas, że kwoty odbiły. „Rzeczpospolita” informuje, że obecnie obserwujemy wzrost cen składek.

Wzrost cen polis zaczął być widoczny po wielu kwartałach spadków. Przyczyniła się do tego również pandemia, która spowodowała mniejszą liczbę nowych rejestracji aut i przełożyła się na spadek liczby nowych umów OC.

„Rzeczpospolita” informuje, że ubezpieczyciele zaczęli bardziej walczyć o klientów, oferując atrakcyjniejsze ceny. Jednocześnie inflacja, kłopoty z dostawami części i droższa robocizna powodują wzrost kosztów naprawy samochodów i wzrost wypłacanych odszkodowań. To uderza w rentowność rynku ubezpieczeń OC.

Ubezpieczenie OC w górę. Zapłacimy wyższe składki

Z półrocznego raportu porównywarki Punkt wynika, że w drugim kwartale 2021 r. ceny polis komunikacyjnego OC ruszyły w górę. Uśredniona składka podskoczyła do 600 zł i była o ponad 4 proc. wyższa niż trzy miesiące wcześniej.

Czytamy w gazecie,że w drugim kwartale 2021 roku średnia cena OC najmocniej poszybowała w górę w województwie mazowieckim – o blisko 8 proc. Za nim były woj. pomorskie (wzrost o niemal 7 proc.) i dolnośląskie (niemal 5 proc.). Z kolei najniższy wzrost cen składek, bo o mniej niż 1 proc., miał miejsce w woj. opolskim.

W dużych miastach najwięcej za OC płacili właściciele aut z Gdańska (741 zł), Warszawy (731 zł) i Wrocławia (717 zł). Średnio najmniej za podstawową polisę płacili mieszkańcy Opola (527 zł) i Białegostoku (549 zł).

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita