Zamknij

Wzrosła liczba kierowców bez obowiązkowego OC

15.07.2020 09:46
Ubezpieczenia OC. Około 127 tys. kierowców jeździ bez niego
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Około 127 tys. właścicieli pojazdów nie miało wykupionej obowiązkowej policy OC - podała "Rzeczpospolita". 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podsumował swoją działalność za 2019 roku. Z raportu UFG za 2018 rok wynikało, że po polskich drogach jeździ blisko 100 tys. samochodów bez ważnej polisy OC.

To nawet 0,5 proc. pojazdów, które mogą brać udział w ruchu - podała "Rz".

Ponad 100 tys. kierowców bez OC

Natomiast z opublikowanego we wtorek sprawozdania rocznego UFG za 2019 rok wynika, że zidentyfikował on w tym czasie ok. 127 tys. posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie posiadali obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Zobacz także

Fundusz twierdzi, że identyfikacja takiej liczby posiadaczy pojazdów mechanicznych bez polisy OC możliwa była nie tylko dzięki sprawnej współpracy z policją i Inspekcją Transportu Drogowego, ale przede wszystkim dzięki stałemu rozwijaniu przezeń własnych narzędzi kontroli - podał dziennik.

Zestawiając i analizując dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i administrowanej przez siebie ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych, UFG jest w stanie coraz lepiej identyfikować brak obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. 

Zobacz także

Kierowanie pojazdu bez obowiązkowego ubezpieczenia nie opłaca się w Polsce. Dziennik przypominał, że maksymalna kara dla właścicieli samochodów osobowych za brak ważnej polisy OC sięga teraz 5200 zł. To o 700 zł więcej niż rok wcześniej i o 1400 zł więcej niż pięć lat temu. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita