Zamknij

Molestowanie seksualne w Uberze? Firma odnotowała 6 tys. przypadków

06.12.2019 12:16
Uber. Napaści seksualne w USA 2017-2018. Uber przedstawił raport
fot. Shutterstock/Tero Vesalainen (ilustracyjne)

Amerykański Uber odnotował 6 tysięcy donosów w sprawie ataków na tle seksualnym – donosi BBC. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Uber przedstawił dane o napaściach seksualnych w samochodach firmy w latach 2017 i 2018. Liczba spraw w 2018 roku była wyższa niż w poprzednim roku, jednak odsetek „incydentów” spadł o 16 procent ze względu na większą liczbę podróży w 2018 roku. W tych latach Uber zrealizował 2,3 miliarda podróży w USA, z czego odnotowano 5981 przypadków napaści na tle seksualnym.

Zobacz także

BBC wskazuje, że to nie tylko kierowcy były sprawcami takich ataków. Pasażerowie stanowili prawie połowę oskarżonych o napaść seksualną.

Większość firm nie mówi o kwestiach przemocy seksualnej, bo to niesie za sobą ryzyko krytyki i złej reputacji. Jesteśmy jednak zdania, że nadszedł czas na nową praktykę w biznesie

– mówił Tony West, główny prawnik w Uber.

BBC także podkreśla fakt, że Uber, mimo pewnej krytyki, zdecydował się opublikować raport. Firma zobowiązała się do publikowania raportu co dwa lata. BBC wskazuje, że taki ruch ze strony Ubera powinien także wpłynąć na konkurencję. Firma Lyft, która w USA obok Ubera świadczy usługi przewozowe także zmaga się z „łatką” firmy, w której co tydzień możemy usłyszeć o molestowaniu seksualnym – czytamy w artykule. Jak twierdzi BBC, „teraz Lyft nie ma już żadnych wymówek”.

Zobacz także

Uber poinformował, że w 2018 roku sporządzono 3045 raportów o napaściach seksualnych w porównaniu z 2936 w 2017 roku. W ubiegłym roku w USA za pośrednictwem Ubera zrealizowano 1,3 miliarda podróży, w porównaniu z 1 mld w 2017 roku.

RadioZET.pl/BBC