Zamknij

Uber sprawdzi, czy kierowcy zakrywają nos i usta

08.05.2020 18:50
Uber sprawdzi, czy kierowcy zakrywają nos i usta
fot. zstock/Shutterstock (ilustracyjne)

Uber zamierza wykorzystać aplikację dla kierowców, aby sprawdzić czy podczas przewozów mają założone maseczki. W ten sposób Uber chce zapewnić bezpieczeństwo podczas pandemii koronawirusa.

Uber chce wprowadzić nowa funkcjonalność wykorzystując dotychczasową aplikację Ubera, a dokładnie technologię rozpoznawania twarzy. Dzięki niej chce identyfikować, w czasie rzeczywistym, tożsamość kierowców.

- Rozważamy wykorzystanie naszej technologii selfie, która pozwala nam ocenić czy osoba prowadząca pojazd jest faktycznie naszym pracownikiem, do weryfikacji tego, czy kierowca zakrywa twarz w czasie jazdy - podkreślił Dara Khosrowshahi.

Uber za pomocą selfie sprawdzi kierowców

Koncern wprowadził system Real-Time ID Check, oparty na oprogramowaniu Microsoft, w 2016 roku. Miało to pomóc w unikaniu oszustw i prób podszywania się innych osób pod zarejestrowanych w systemie kierowców.

Zobacz także

W praktyce wygląda to tak, że aplikacja okresowo żąda od kierowców przesłania selfie, zanim będą oni mogli przyjąć zamówienie. Jeśli okaże się, że przesłane zdjęcie nie pokrywa się z wizerunkiem kierowcy, znajdującym się w dokumentacji Ubera, jego konto zostanie tymczasowo zablokowane.

Na początku tego tygodnia Uber zapowiedział, że w niektórych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, będzie wymagał zarówno od kierowców, jak i pasażerów, żeby zakrywali twarz podczas podróży.

W najnowszym oświadczeniu szef Ubera nie zdradził jednak, od kiedy nakaz miałby zacząć obowiązywać, nie sprecyzował także, kiedy firma zamierza uruchomić technologię do kontrolowania tego, czy kierowcy noszą maski.

Podobne rozwiązania zapowiedział także rywal Ubera na amerykańskim rynku, czyli Lyft, który w czwartek poinformował, że pasażerowie i kierowcy będą musieli nosić maski. Przewoźnik zapełnił, że wyposaży pracowników w potrzebne środki ochronne, zalecił także pasażerom, żeby przestrzegali określonych wytycznych, m.in. uchylali okna podczas podróży i nie siadali na siedzeniu obok kierowcy.

RadioZET.pl/PAP