Zamknij

Jak zginął pierwszy człowiek na Księżycu? Rodzina Armstronga dostała odszkodowanie

25.07.2019 09:36
USA. Rodzina Neila Armstronga dostała 6 mln dolarów odszkodowania. Apollo 11
fot. NASA

Sześć milionów dolarów miała otrzymać rodzina Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. Astronauta zmarł w 2012 roku w szpitalu w amerykańskim stanie Ohio. Jego najbliżsi podejrzewali, że do jego śmierci mogły przyczynić się błędy lekarskie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik „The New York Times”, ugodę zawarto w 2014 roku pomiędzy rodziną byłego astronauty a Mercy Health — Fairfield Hospital w Cincinnati w stanie Ohio.

W tym ośrodku dowódca księżycowej misji Apollo 11 spędził ostatnie dni życia. 7 sierpnia 2012 roku został poddany operacji założenia bypassów.

Pomimo że w przeszłości przechodził podobne zabiegi, tym razem doszło do komplikacji. Ponad dwa tygodnie później, 25 sierpnia, były astronauta zmarł w wieku 82 lat.

Zobacz także

Jak zginął Neil Armstrong?

Synowie Armstronga podejrzewali, że ich ojciec zmarł w wyniku niekompetentnej opieki personelu medycznego w Cincinnati. Grozili pozwem sądowym szpitalowi, który odpierał zarzuty najbliższych pierwszego człowieka na Księżycu.

Jednak placówka, chcąc uniknąć konsekwencji procesu, zdecydowała się iść na ugodę i wypłacić 6 milionów dolarów rodzinie dowódcy Apollo 11. Pieniądze zostały rozdysponowane między najbliższymi Armstronga, co znalazło się w dokumentacji spadkowej.

Według „The New York Times” Armstrong w sierpniu 2012 roku natychmiast po wykryciu problemów z sercem został poddany operacji wszczepienia bypassów, ale podczas zabiegu doszło do obfitego krwotoku i dużego spadku ciśnienia pacjenta.

Zobacz także

CNN poprosił szpital w Cincinnati o komentarz w sprawie. Placówka odmówiła, zaznaczając tylko rozczarowanie faktem, że sprawa ugody wyciekła do mediów.

Poufne informacje o Armstrongu ujawniono kilka dni po 50. rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Księżycu.

Start rakiety Saturn V, która wyniosła w kosmos statek Apollo 11, nastąpił 16 lipca 1969 roku. Pięć dni później, 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego amerykański astronauta Neil Armstrong postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca.

Poza Armstrongiem na pokładzie maszyny znajdowało się dwóch astronautów: Buzz Aldrin, który również stanął na powierzchni Księżyca, oraz Michel Collins.

Zobacz także

RadioZET.pl/The New York Times/CNN/PAP