Zamknij

Od 33 dni trwa paraliż federalny USA. Trump odłożył wygłoszenie orędzia

Piotr Drabik
24.01.2019 08:54
USA. Od 33 dni trwa paraliż federalny USA. Trump odłożył wygłoszenie orędzia. Government shutdown
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, zapowiedział wstrzymanie się z dorocznym orędziem przed Kongresem. Powiedział, że wygłosi je w „najbliższej przyszłości”. Od 33 dni sparaliżowana jest administracja federalna USA. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trump wieczorem w środę napisał na Twitterze, że początkowo zgodził się wystąpić przed deputowanymi Izby Reprezentantów i Senatu z dorocznym orędziem (z ang. State of the Union).

„W czasie, gdy trwa government shutdown (zawieszenie budżetu federalnego – przyp. red.), Nancy Pelosi (spiker Izby Reprezentantów – przyp. red.) poprosiła mnie o wygłoszenie orędzia. Zgodziłem się. Potem zmieniła zdanie, sugerując mi późniejszy termin. To jest jej przywilej – wygłoszę orędzie, kiedy skończy się shutdown” – oświadczył Trump. 

Zobacz także

Prezydent miał wygłosić orędzie w Kongresie w najbliższy wtorek. Pelosi, która jest uważana za liderkę Demokratów w Izbie Reprezentantów, oświadczyła, że nie przyjmie od Trumpa tekstu przemówienia do czasu trwania zawieszenia rządu. 

„Panie prezydencie, mam nadzieje, że mówiąc o »bliskiej przyszłości«, będzie miał na myśli poparcie pakietu zakończenia shutdown, nad którym Senat będzie głosował jutro. Proszę przyjąć tę propozycję, abyśmy mogli ponownie otworzyć rząd, spłacić pracowników federalnych, a następnie wynegocjować nasze różnice” – napisała na Twitterze Pelosi. 

Zobacz także

Co to jest government shutdown?

Najdłuższe w historii USA zawieszenie rządu trwa od 22 grudnia ubiegłego roku. Od tego dnia ponad 800 tys. pracowników federalnych – agencji, instytucji, parków narodowych czy muzeów – znajduje się na przymusowych urlopach.

Jest spowodowany sporem między prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie w sprawie finansowania budowy muru na granicy USA z Meksykiem. Trump domaga się ten cel 5,7 mld dolarów. 

Przeciwni takiemu rozwiązaniu są jednak Demokraci, którzy w swych wystąpieniach dla prasy wskazywali, że propozycja Trumpa jest nie do zaakceptowania, ponieważ stanowi wybieg służący tylko wymuszeniu przyznania środków budżetowych na budowę muru i metalowego ogrodzenia na granicy z Meksykiem.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP/PTD