Zamknij

USA. Miliarder zapowiedział, że spłaci długi studentów. "Wszyscy płakaliśmy" [WIDEO]

Piotr Drabik
20.05.2019 18:04
USA. Miliarder Robert F. Smith spłaci długi studentów collegeu
fot. Atlanta Journal-Constitution/Associated Press/East News

Robert F. Smith, amerykański inwestor i filantrop, sprawił ogromną niespodziankę absolwentom Morehouse College w Atlancie. Miliarder zapowiedział, że spłaci wszystkie kredyty studentów w kwocie kilkudziesięciu milionów dolarów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podało BBC News, Robert F Smith to jeden z najbardziej prominentnych czarnoskórych filantropów w Stanach Zjednoczonych. Miliarder wygłaszał laudację absolwentów Morehouse College - szkole wyższej w Atlancie w stanie Georgia, w której uczą się tylko czarnoskórzy studenci.

Smith, który w 2000 roku założył fundusz inwestycyjny Vista Equity Partners dotujący firmy produkujące oprogramowanie komputerowe, powiedział: - W imieniu ośmiu pokoleń mojej rodziny, którzy żyli w tym kraju, nalejemy trochę paliwa do twojego autobusu.

Dokładnie 396 absolwentów collage'u było w szoku, kiedy usłyszało o spłacie ich zadłużenia przez filantropa.

Wśród nich znalazł się 22-letni Aaron Mitchom, który popłakał się na wieść, że nie będzie musiał spłacać 200 tys. dolarów kredytu, które musiał zaciągnąć na sfinansowanie studiów. 

Dla wielu młodych Amerykanów to jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia, ponieważ w USA nie ma finansowanego przez państwo szkolnictwa akademickiego.  

Moje serce zamarło. Wszyscy płakaliśmy. W tamtej chwili czuliśmy się, jakby zdjęto z nas ciężar - relacjonował.

Nie jest znana dokładna kwota kredytów, jakie chce pokryć 56-letni Smith. Według wstępnych szacunków będzie ona nie mniejsza niż 10 milionów dolarów. 

Filantrop, którego majątek przez magazyn "Forbes" jest szacowany na 5 miliardów dolarów netto, już wcześniej wsparł Morehouse College darowizną w wysokości 1,5 mln dolarów.

RadioZET.pl/BBC News/CNN/PTD