Zamknij

Bezwarunkowy dochód podstawowy w USA? Rząd da obywatelom pieniądze

18.03.2020 13:17
USA. Koronawirus i bezwarunkowy dochód podstawowy
fot. Shutterstock/ SewCream (ilustracyjne)

Amerykańscy senatorowie debatują nad możliwością wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego w związku z koronawirusem. Każdy obywatel dostałby po 1000 dolarów – wynika z propozycji polityków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Na czas pandemii wypłaćmy każdemu Amerykaninowi tysiąc dolarów - zaproponował republikański senator ze stanu Utah Mitt Romney. Powód? Epidemia koronawirusa.

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych przeżywa kryzys. Miejsca pracy ze względu na przerwanie łańcucha dostaw i ograniczonego popytu na towaru usługi są likwidowane. Przedsiębiorcy zwalniają pracowników także przez własną niewypłacalność. W poniedziałek do południa władze w Nowym Jorku przyjęły blisko 9 tysięcy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Rząd USA zapowiada pomoc i interwencję, by stymulować gospodarkę. Nie wyklucza wprowadzenia bezpośrednich transferów pieniężnych dla obywateli.

Zobacz także

Taka deklaracja wywołała burzę wśród polityków i podzieliła senatorów. Republikanin Mitt Romney zaproponował, by każdemu dorosłemu Amerykaninowi wypłacić jednorazową pomoc finansową w wysokości 1000 USD.

Musimy mieć pewność, że każda rodzina i każdy pracownik będzie w stanie opłacić swoje krótkoterminowe zobowiązania 

- argumentował

Trump z kolei zapewnił, że Biały Dom jest gotowy do działania, a rząd ma odpowiednie środki do zagwarantowania takich wypłat. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA zadeklarował, że „w ciągu dwóch tygodni” Amerykanie otrzymają czeki, dzięki którym będą mogli sfinansować zakupy pierwszej potrzeby.

Wysokość czeków ma być zależna od dochodów i sytuacji materialnej mieszkańców.

Do jeszcze odważniejszych działań wzywa ubiegający się o nominację Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich senator ze stanu Vermont Bernie Sanders.

Sanders chce wypłacać Amerykanom po 2 tys. dol
fot. berniesanders.com

Postuluje on, by każde amerykańskie gospodarstwo domowe otrzymywało podczas trwania kryzysu związanego z koronawirusem 2000 USD miesięcznie.

Zobacz także

Według danych z dnia 17 marca, w Stanach Zjednoczonych koronawirus zaatakował ponad 5 tysięcy osób. Zmarło co najmniej 100. Największe ogniska zakażeń w USA znajdują się w stanach Waszyngton i Nowy Jork oraz w Kalifornii.

RadioZET.pl/PAP