Zamknij

USA. Citi Bank omyłkowo przelał o 100 mln dolarów za dużo

19.08.2020 12:17
USA. Citi Bank omyłkowo przelał o 100 mln dolarów za dużo
fot. NATNN/Shutterstock (ilustracyjne)

Citi Bank zwrócił się do sądu federalnego w USA o zwrot 176 mln dolarów (ok. 650 mln zł) z funduszu inwestycyjnego Brigade Capital. Zdaniem bankowców doszło do pomyłki, ponieważ pomylono przecinek.

Bardzo kosztowna pomyłka, o której informowało BBC News, dotyczyła pieniędzy, które miały być przelane wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon (w sumie 900 mln dolarów).

Revlon mocno ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa. Natomiast fundusz Brigade Capital jest jednym z wierzycieli, który pozwał firmę w związku z jej planami restrukturyzacji zadłużenia.

Bardzo kosztowna pomyłka Citi Bank

Citi Bank utrzymywał, że chciał przelać do Brigade Capital tylko 1,5 mln dolarów z tytułu odsetek. Zamiast tego na konto funduszu inwestycyjnego trafiła kwota ponad 100-krotnie większa od zamierzonej.

Zobacz także

W nowojorskim sądzie bank tłumaczył, że doszło do fatalnej pomyłki w wyniku błędu operacyjnego. Citi Bank, trzeci największy bank w USA, poprosił fundusz o jak najszybszy zwrot pieniędzy. 

Brigade Capital nie zwrócił pieniędzy od razu, w przeciwieństwie do innych funduszy, które w wyniku błędu otrzymały zawyżone przelewy. Fundusz nie odpowiedział na pytania dziennikarzy BBC News.

RadioZET.pl/BBC News