Zamknij

Boeingi nie zmieściły się na lotnisku. Część zaparkowała koło samochodów

25.06.2019 17:45
USA. Boeingi 737 Max nie zmieściły się na lotnisku. Część zaparkowała koło samochodów
fot. King 5 News/YouTube (screen)

Nietypowy widok w amerykańskim stanie Waszyngton. Uziemione Boeingi 737 Max nie zmieściły się na terenie producenta samolotów, dlatego cześć została umiejscowiona na parkingu dla samochodów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zdjęcia z powietrza pokazujące setki samolotów uziemionych po dwóch katastrofach najnowszych typów samolotów Boeing 737 pokazała lokalna telewizja King 5 News. 

Widać na nich, jak wysłane do aktualizacji systemów pokładowych maszyny zajmują ogromny teren tzw. "Pól Boeinga" (z ang. Boeing Fields).

Zobacz także

Oficjalnie to międzynarodowe lotnisko w hrabstwie King (w jego skład wchodzi miasto Seattle) w amerykańskim stanie Waszyngton. Z jego infrastruktury korzysta koncern lotniczy Boeing.

Do marca tego roku zbudowano prawie 400 samolotów typu 737 Max. Nie wszystkie zmieściły się na terenach lotniska - część samolotów umiejscowiono na parkingach samochodowych. Zdjęcia wykonane przez lokalną telewizję z Waszyngtonu stały się hitem internetu.

Zobacz także

Uziemione Boeingi po tragicznych wypadkach  

W marcu wszystkie Boeingi 737 Max zostały uziemione w rezultacie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu tego roku - w których łącznie zginęło 346 ludzi. 

Od tego czasu pozwy przeciw Boeingowi wniosły, domagając się odszkodowań, rodziny niektórych ofiar oraz przewoźnicy, np. Norwegian Air.

Przyczyną tragicznych katastrof było najprawdopodobniej oprogramowanie kontrolujące system MCAS, który automatycznie zapobiega przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Wszystkie samoloty 737 MAX, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego je do lotów z pasażerami. 737 Max był najlepiej sprzedawanym samolotem amerykańskiego koncernu w historii.

Zobacz także

W maju Boeing poinformował, że zakończył pracę nad aktualizacją oprogramowania. Wprowadzono też poprawki w oprogramowaniu symulatora lotów dla maszyn 737 Max.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przewiduje, że samoloty Boeing 737 Max pozostaną uziemione co najmniej do połowy sierpnia.

W środę Boeing podpisał list intencyjny z konsorcjum linii lotniczych IAG w sprawie sprzedaży 200 samolotów 737 Max. Jest to pierwsze zamówienie na te maszyny po ich marcowym uziemieniu. International Consolidated Airlines Group (IAG) to spółka matka m.in. linii British Airways i hiszpańskiej Iberii. 

Zobacz także

RadioZET.pl/King 5 News/PAP