Zamknij

Banki mogą zwolnić nawet 200 tys. osób. Powodem rozwój technologii

07.10.2019 08:40
USA. Banki mogą zwolnić nawet 200 tys. osób. Powodem rozwój technologii
fot. VGstockstudio/Shutterstock (ilustracyjne)

Amerykański sektor bankowy czeka największa redukcja w historii tego segmentu rynku. Jak podał Bloomberg, według prognoz w ciągu najbliższej dekady wskutek postępu technologicznego i automatyzacji pracę ma stracić nawet 200 tys. osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Banki i firmy finansowe z USA wydają rocznie 150 mld dolarów na technologie – więcej niż jakikolwiek inny sektor. Adaptacje nowych technologii wiązać się będą z redukcją kosztów.

Rozwój technologii wyprze pracowników banków

– Połowa wydatków związanych z prowadzeniem banku wiąże się zaś z wypłatami dla pracowników – wskazał Mike Mayo, starszy analityk holdingu finansowego Wells Fargo.

Zobacz także

Z raportu firmy wynika, że o jedną piątą do nawet jednej trzeciej zmniejszone zostaną w najbliższej dekadzie kadry odpowiadające za działania zaplecza administracyjnego, oddziałów bankowych, centrów telefonicznych czy działania korporacyjne.

Mniej zagrożone zwolnieniami mają być osoby na stanowiskach technicznych, sprzedażowych, reklamowych i doradczych.

– Doświadczymy wielkiej zmiany w funkcjonowaniu centrów kontaktowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – wskazał Michael Tang, partner w firmie Deloitte.

Bankowcy zostaną programistami?

Zobacz także

Już teraz widzimy pierwsze oznaki tego w przypadku chatbotów, niektórzy nie wiedzą nawet, że konwersują ze sztuczną inteligencją, bo tylko odpowiadają na pytania.

Michael Tang

Mayo, podobnie jak kadry menedżerskie, konsultanci i inni obserwatorzy rynku, przewiduje ogromne redukcje w zatrudnieniu w sektorze finansowym. Firma doradcza McKinsey w maju prognozowała, że można spodziewać się zwolnień nawet jednej trzeciej pracowników mających styczność z klientem (ang. front-office), którzy zawsze dotąd uznawani byli za najbardziej wartościowych dla tego typu firm.

Zatrudnienie we front-office w bankowości inwestycyjnej i segmencie giełdowym w 2018 r. spadło piąty rok z rzędu – wynika z danych firmy Coalition Development.

W zeszłym miesiącu przedsiębiorca Martin Chavez, odpowiedzialny za przekształcenie banku Goldman Sachs w lidera technologicznego, wskazywał, że każdy pracownik operujący instrumentami finansowymi niedługo będzie musiał umieć też kodować, by odnieść sukces na Wall Street.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP