Zamknij

USA nałożyły cła na europejskie produkty. To reakcja na dotacje dla Airbusa

03.10.2019 08:36
USA nałożyły cła na unijne produkty. To reakcja za dotacje dla Airbusa
fot. Jesco Denzel/German Federal Government via AP/East News (ilustracyjne)

USA nałożyły 25-procentowe cła na wiele europejskich produktów, wśród nich francuskie wino, włoskie sery i szkocką whisky single malt, w odwecie za unijne subwencje dla Airbusa. Nie objęły już nimi włoskiego wina, makaronu i oliwy z oliwek. Cła odwetowe będą obowiązywały od 18 października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Biuro przedstawiciela USA do spraw handlu opublikowało w środę wieczorem czasu lokalnego listę setek produktów przemysłowych i rolnych z UE, na które zostaną nałożone dodatkowe opłaty celne.

Jakie produkty zostały objęte cłami?

Znalazły się na niej m.in. książki, wino, masło, jogurty, kawa, wybrane gatunki serów, produkty z wieprzowiny i oliwa z oliwek z Hiszpanii i Francji, a także niektóre tekstylia, głównie z Wielkiej Brytanii, oraz niemieckie i brytyjskie części do kamer i aparatów fotograficznych.

Zobacz także

Import samolotów z UE obłożono 10-procentowym cłem. Restrykcje celne nie dotyczą części do samolotów.

Według amerykańskich władz karnymi taryfami zostały objęte „przede wszystkim produkty pochodzące z państw, które są odpowiedzialne za nielegalne subwencje dla Airbusa: Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii”.

Jak zauważa niemiecka agencja dpa, niektóre karne taryfy dotyczą tych czterech państw lub jednego z nich, ale większość obejmuje produkty z całej Unii Europejskiej.

USA ogłosiły wprowadzenie ceł odwetowych na produkty z UE w środę, kilka godzin po tym, jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła, że subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE karne taryfy na dobra warte 7,5 mld dolarów.

Zobacz także

Spór w sprawie lotniczych gigantów

Decyzja WTO to kolejna odsłona ciągnącego się od kilkunastu lat sporu między koncernem Boeing i europejskimi producentami Airbusa, jednak zarządzona kara jest rekordem w 25-letniej historii tej organizacji.

Prezydent Donald Trump uznał decyzję WTO za „wielkie zwycięstwo USA”.

Spór amerykańsko-unijny o subwencje dla przemysłu lotniczego trwa już od kilkunastu lat. USA i Unia Europejska oskarżyły się wzajemnie o udzielanie niedozwolonego wsparcia finansowego gigantom lotniczym: Bruksela – Airbusowi, a USA – Boeingowi.

W kwietniu WTO przyjęła ostateczny raport, potwierdzając, że amerykańskie dotacje dla Boeinga nadal powodują znaczną szkodę dla Airbusa. W maju WTO orzekła z kolei, że subwencje UE dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP