Zamknij

NAFTA odejdzie do lamusa? USA i Meksyk szykują nowy układ handlowy

Olga Papiernik
28.08.2018 11:16
trump
fot. Polaris Images/East News

USA i Meksyk osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zastąpienia Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA) nową bilateralną umową handlową - oświadczył w poniedziałek prezydent Donald Trump.

Jest on zdecydowanym krytykiem zawartego 24 lata temu układu NAFTA, twierdząc, iż przyniósł on "katastrofę" rynkowi pracy w USA.

Jak zaznacza agencja AP, jest jeszcze daleko do sfinalizowania jakiegokolwiek nowego porozumienia. USA muszą bowiem wynegocjować z będącą trzecim sygnatariuszem NAFTA Kanadą jej zgodę na nowe warunki wymiany dóbr i usług. Nie jest jasne, czy bez Kanady, drugiego największego partnera handlowego Stanów Zjednoczonych, jakiekolwiek nowe porozumienie z Meksykiem byłoby w ogóle możliwe - ocenia AP.

Zawarcie z Meksykiem "wspaniałego dla obu stron" porozumienia ogłosił Trump w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. W trakcie swego wystąpienia miał bezpośredni kontakt telefoniczny z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto.

Trump zapowiedział, że zatelefonuje do premiera Kanady Justina Trudeau z propozycją podobnego porozumienia i "jeśli będą oni negocjować uczciwie, osiągniemy to". Jak zaznaczył, efektem fiaska rozmów byłoby obłożenie cłem importowanych kanadyjskich samochodów. - Możemy mieć odrębne porozumienie (z Kanadą), albo możemy wprowadzić takie rozwiązanie - ostrzegł.

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA podało w poniedziałek, iż Meksyk zgodził się na podniesienie z obecnych 62,5 do 75 proc. dolnej granicy udziału produkcyjnego strefy wolnego handlu w samochodach zwolnionych z cła. Towarzyszyć ma temu wymóg, by 45 proc., a nie tak jak dotąd 40 proc. wartości takich pojazdów było wytwarzane przez robotników zarabiających co najmniej 16 dolarów za godzinę.

Kanada nie zajęła na razie wyraźnego stanowiska wobec oświadczenia Trumpa. - Kanadę podnosi na duchu ciągły optymizm okazywany przez naszych partnerów negocjacyjnych. Postęp (w rokowaniach) między Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi jest niezbędnym warunkiem jakiejkolwiek modyfikacji układu NAFTA - powiedział Adam Austen, rzecznik minister spraw zagranicznych Chrystii Freeland. Dodał, że strona kanadyjska utrzymuje regularne kontakty z negocjatorami NAFTA.

- Nowy układ NAFTA podpiszemy tylko wtedy, gdy będzie dobry dla Kanady i dobry dla klasy średniej. Podpis Kanady będzie niezbędny - podkreślił Austen.

Później rzecznik MSZ poinformował, że Freeland przerywa swą podróż po Europie w celu udania się we wtorek do Waszyngtonu na rozmowy w sprawie handlu. Pierwotnie miała złożyć tego dnia wizytę na Ukrainie.

PAP/OP