Zamknij

Umowa handlowa USA-Chiny. Jest częściowe porozumienie

13.12.2019 18:20
USA - Chiny. Umowa handlowa z częściowym porozumieniem. Co to oznacza?
fot. AP Photo/Susan Walsh/East News (ilustracyjne)

Jest częściowe porozumienie handlowe pomiędzy USA i Chinami - ogłosił Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych. Rozmowy o jego drugim etapie rozpoczną się natychmiast. Ponadto Biały Dom zawiesi taryfy na chińskie dobra eksportowe, które miały wejść w życie w niedzielę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Uzgodniliśmy bardzo obszerny Pierwszy Etap z Chinami. Zgodzili się (strona chińska - przyp. red.) na wiele zmian Strukturalnych i masowe zakupy Produktów Rolnych, Energii i Dóbr Przemysłowych, plus wiele więcej" - napisał Trump na Twitterze.

Dodał, że USA zmniejszą nałożone już cła na chińskie towary.

Zobacz także

Co oznacza porozumienie handlowe USA-Chiny?

Biuro specjalnego przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera potwierdziło te informacje w oświadczeniu. Wynika z niego, że USA zachowają na razie 25-procentowe taryfy na import z Chin wart 250 mld dolarów rocznie oraz obniżą do 7,5 proc. cła nałożone na inne chińskie dobra eksportowe warte 120 mld dol. rocznie.

Porozumienie nakłada na Pekin obowiązek wprowadzenia zmian do polityki ekonomicznej i handlowej w takich obszarach jak własność intelektualna, transfer technologii, rolnictwo, usługi finansowe, waluta i zagraniczna wymiana handlowa - głosi komunikat.

Media podawały wcześniej, że USA i Chiny już w czwartek osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Reuters, powołując się na własne źródło, napisał, że Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld dolarów w 2020 roku.

Podczas trwającego od blisko półtora roku konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły już karne oraz odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. 

Zobacz także

"Umowa musi być korzystna dla obu stron"

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying nie potwierdziła na piątkowym briefingu doniesień, że Waszyngton i Pekin osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Na pytanie w tej sprawie odparła, że Chiny są otwarte na dialog, a umowa musi być obustronnie korzystna.

Chiny są skłonne do konstruktywnego dialogu, by rozwiązywać dzielące nas różnice i radzić sobie z nimi oraz wierzą, (…) że umowa musi być korzystna dla obu stron - oświadczyła Hua na briefingu w Pekinie.

- Gdy tylko pojawiły się doniesienia sugerujące, że osiągnięto pierwszą fazę porozumienia, skoczyły ceny akcji na największych giełdach w USA i Europie. To pokazuje, że umowa poprzez negocjacje jest korzystna dla obu krajów i ich mieszkańców, i tego właśnie oczekuje społeczność międzynarodowa - dodała rzeczniczka.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP