Zamknij

URE: Rachunki za prąd wzrosną o niemal 30 procent

07.01.2021 10:18
licznik prądu
fot. MONKPRESS/East News

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę cen energii u pierwszego dystrybutora. URE wyliczyło, że średni wzrost rachunku wyniesie 29 procent.

Rachunek za prąd elektryczny będzie w 2021 roku znacznie wyższy. Wszyscy operatorzy dystrybucyjni przedstawili URE wyższe cenniki do akceptacji, a na dodatek od 1 stycznia 2021 zaczyna obowiązywać opłata mocowa.

W rezultacie wysokość rachunków za energię elektryczną, płaconych przez gospodarstwa domowe, może wzrosnąć nawet o 30 procent. Podwyżkę miały zrekompensować dopłaty, ale budżetu na nie nie stać.

Ceny prądu 2021. Rachunki wyższe o 30 procent

Ceny prądu elektrycznego oraz wysokość związanych z jego produkcją i dystrybucją opłat kontrolowane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Do URE trafiają wnioski producentów i dystrybutorów energii, w których przedstawiany jest cennik na dany rok. Urząd może go przyjąć bądź odrzucić.

Na 2021 rok dostawcy energii elektrycznej wnosili o możliwość podwyższenia cen. Prezes URE rozpatrzył pierwszy wniosek, złożony przez innogy Stoen Operator, i przychylił się do argumentów za podwyższeniem opłat.

Wzrost cen energii w połączeniu z wchodzącą opłatą mocową przyczyni się do dużego wzrostu rachunków do opłacania.

Zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 proc. dla wszystkich grup odbiorców (niecałe 1,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11. Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając tę opłatę w części dystrybucyjnej średni wzrost rachunku wyniesie 29 proc. (22,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11).

komunikat URE

Urząd wyliczył, że w przypadku klientów z grupy G11 (najczęściej występującej) podwyżka wyniesie około 7,5 zł miesięcznie.

Nowa taryfa została zatwierdzona przez URE do końca 2021 roku. Operator może zacząć ją stosować po 21 stycznia 2021.

RadioZET.pl/URE