Zamknij

Prawie pół miliarda złotych kary. UOKiK coraz surowszy dla firm

22.01.2020 08:32
UOKiK. Surowe kary dla firm w 2019 roku
fot. Shutterstock/bluedog studio (ilustracyjne)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chętniej nakłada kary na przedsiębiorców. Firmy mają do zapłaty 425 milionów złotych – informuje „Puls Biznesu”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

UOKiK w minionym roku nałożył na firmy dwadzieścia razy większe kary niż w 2018 roku – czytamy w gazecie. Urząd coraz chętniej interweniuje m.in w sporach na linii konsumenci – firma i dyscyplinuje przedsiębiorców.

„Puls Biznesu” wskazuje, że prezes urzędu Marek Niechciał zaczął realizować zapowiedź surowego karania firm za łamanie prawa. Z danych urzędu, na które powołuje się gazeta wynika, że ubiegły rok był drugi pod względem wysokości nałożonych kar - ich suma wynosiła 425 milionów złotych.

Zobacz także

Firmy zapłaciły najwięcej w 2009 roku. Wówczas UOKiK nałożył na nie kary o łącznej wartości 558 mln złotych. Za taką sumę odpowiedzialne są głównie cementownie, które tego roku utworzyły kartel cenowy.

Gigantyczna jednostkowa kara została z kolei ogłoszona w 2019 roku. UOKiK ukarał szwajcarski holding Engie Energy Managament za brak współpracy (nieudzielenie informacji) w postępowaniu przeciwko Gazpromowi w sprawie dotyczącej budowy Nord Stream 2. Firma musiała zapłacić 172 miliony złotych.

Zobacz także

Volkswagen ukarany przez UOKiK w styczniu bieżącego roku ma z kolei do zapłaty 120 milionów złotych. Urząd ukarał firmę za aferę dieselgate, ta jednak zamierza odwołać się od decyzji urzędu. Sankcja dotyczy wprowadzania klientów w błąd co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji.

- W 2019 roku nałożyliśmy ponad 420 milionów złotych sankcji finansowych na nieuczciwych przedsiębiorców. Poza 172 milionami złotych za brak współpracy w postępowaniu w sprawie Nord Stream 2 o łącznej wysokości kar zadecydowały sankcje za uciążliwe praktyki naruszające interesy konsumentów. Warto też podkreślić, że w minionym roku nałożyliśmy maksymalną karę za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - mówi Marek Niechciał dla „Pulsu Biznesu”.

Zobacz także

Przypomnijmy, że UOKiK będzie od tego roku interweniował także w sporach dotyczących nieterminowych płatności. Zgodnie z ustawą antyzatorową, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, dłużnik spóźniający się ze spłatą zobowiązań może liczyć na karę UOKiK. UOKiK będzie mógł interweniować w przypadku „nadmiernych opóźnień”, gdy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 milionów złotych do 2021 roku i 2 miliony złotych w późniejszych latach.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”