Zamknij

UOKiK zmusił banki do obniżenia opłat

23.12.2020 12:50
pieniądze z kredytu hipotecznego
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Interwencja UOKiK zakończyła się gigantyczną obniżką opłat za zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznego. W najbardziej skrajnym przypadku należność została zredukowana z 3000 zł do 50 zł.

UOKiK prześwietlił ofertę największych polskich banków. Pod lupę wzięto Deutsche Bank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP, Raiffeisen Bank International AG, Bank Millennium, Getin Noble Bank i mBank.

Urząd stwierdził, że w wielu przypadkach pobierane opłaty za zaświadczenie o spłacie kredytu były zbyt wysokie, co stanowiło stanowcze utrudnienie dla osób, które chciały dochodzić swoich praw na drodze sądowej, za przeciwników mając właśnie banki.

Banki zmniejszyły opłaty za zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznego

Wysoka opłata za wydanie zaświadczenia została uznana przez UOKiK jako „poważna bariera finansowa”, mogąca zniechęcić do dochodzenia własnych praw. Po dokładnego przyjrzeniu się tej kwestii interwencję w sprawie przeprowadził Tomasz Chróstny, prezes Urzędu.

Wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone.

Tomasz Chróstny

W wyniku działań Prezesa UOKiK większość banków obniżyła opłaty za zaświadczenia i nie uzależnia ich wysokości od długości okresu zrealizowanej spłaty. Jeden z nich przed podjęciem interwencji  pobierał opłatę w wysokości 3000 zł za przygotowanie zestawienia dotyczącego 20-letniego okresu spłaty. Po działaniach UOKiK zmniejszyła się ona ostatecznie do 50 zł niezależnie od długości okresu, jakiego dotyczy wniosek konsumenta. W innym banku opłata została zmniejszona z 300 zł do 50 zł.

Zobacz także

Prezes Urzędu nie kwestionował opłat pobieranych przez Bank Millennium oraz mBank, a BNP Paribas już przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego podjął decyzję o rezygnacji z mechanizmu naliczania opłat, który uzależniał ich wysokość od długości wnioskowanego okresu.

Zobacz także

Urząd nałożył karę 5 mln zł na Deutsche Bank (decyzja nie jest jeszcze prawomocna) oraz zakończył 4 postępowania wyjaśniające dotyczące: BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP i Raiffeisen Bank International AG.

W wyniku przeprowadzonej interwencji wysokość opłat za jeden egzemplarz zaświadczenia wynosi obecnie od 50 do 200 zł w zależności od banku.

RadioZET.pl/UOKiK