Zamknij

UOKiK zatrudni sztuczną inteligencję do kontroli umów w internecie

28.09.2021 12:54
mężczyzna wskazujący na ekran mointora
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamierza sięgnąć po usługi sztucznej inteligencji. Oprogramowanie będzie wspomagać pracowników w analizach wzorców umów stosowanych przez przedsiębiorców pod kątem zamieszczania w nich klauzul niedozwolonych.

UOKiK stoi na straży należytego funkcjonowania wolnego rynku oraz chroni klientów przed niedozwolonymi działaniami przedsiębiorstw. Jednym z nich jest ograniczanie praw konsumentów w umowach, jakie podsuwane są klientom przy zakupie usługi lub produktu.

Urząd reaguje na sygnały dochodzące od klientów, ponadto urzędnicy starają się wyłapywać niedozwolone zapisy własnym sumptem, przeglądając treść wybranych umów. Sztuczna inteligencja ma im pomóc, dokonując wstępnej analizy i wskazując na zapisy, które mogą być niezgodne z prawem.

UOKiK wykorzysta sztuczną inteligencję do wyszukiwania klauzul niedozwolonych w umowach

UOKiK zorganizował konkurs na „zaprojektowanie narzędzia informatycznego, którego zadaniem będzie wspomaganie pracowników w analizie wzorców umów stosowanych przez przedsiębiorców pod kątem klauzul niedozwolonych”. Podstawą systemu ma być sztuczna inteligencja, która będzie zdolna do wyłapywania w umowach zapisów potencjalnie abuzywnych.

Sztuczna inteligencja ma zająć się „wstępną analizą wzorców” w umowach. Prześwietlane mają być dokumenty wskazane bezpośrednio przez pracowników, a także „aktywnie wykrywane w internecie”. Szczegóły na temat tworzonego rozwiązania przekazał Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Narzędzie będzie ważnym wsparciem dla pracowników UOKiK w wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul i automatycznej analizie bardzo dużej ilości danych. Pozwoli to na szybkie i skuteczne eliminowanie naruszeń, a także szeroki bieżący monitoring umów przedstawianych konsumentom. To pierwszy projekt, w którym nasz Urząd będzie wdrażał oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Tomasz Chróstny

Umowy poddawane analizie będą wskazywane przez pracowników oraz automatycznie wyszukiwane na stronach przedsiębiorstw i w sklepach internetowych. Zadaniem sztucznej inteligencji będzie nie tylko wskazanie niedozwolonych klauzul, lecz także wskazanie, dlaczego zapisy powinny zostać uznane za abuzywne. Ostatecznej weryfikacji będzie dokonywał pracownik UOKiK. System będzie posiadał funkcję automatycznego uczenia się, nadzorowanego przez urzędników.

Konkurs został sfinansowany w ramach unijnego Programu ochrony konsumentów (2014–2020). Budżet wdrożenia systemu AI wynosi 1,45 mln zł. Wdrożenie sztucznej inteligencji do pracy planowane jest przed końcem 2022 roku.

RadioZET.pl/UOKiK