Zamknij

Największe siłownie zapłacą gigantyczną karę. UOKiK o zmowie na rynku

11.01.2021 15:17
Zmowa na rynku fitness
fot. August_0802/shutterstock (ilustracyjne)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przejrzał plan największych sieci siłowni i wykrył zmowę rynkową. W aferę zamieszana była także spółka Benefit Systems, operator kart Multisport. Na czym polegał ten proceder?

Siłownie umówiły się między sobą, że nie będą stanowiły dla siebie konkurencji. Przez 5 lat przedsiębiorcy tak podzielili rynek, żeby do dopuścić do niego innych, mniejszych firm. UOKiK tłumaczy, na czym polegał ten układ.

Największe sieci fitness, w tym spółka Benefit System odpowiedzialna za karty Multisport, za zawarcie paktu ograniczającego konkurencję zapłacą łącznie 32 mln złotych kary.

Zmowa na rynku fitness

16 spółek od pięciu lat tak dzieliło rynek, by nie konkurować ze sobą i jednocześnie utrudnić funkcjonowanie mniejszym podmiotom. UOKiK tłumaczy, że „kontrolę nad wykonywaniem niedozwolonego porozumienia i rolę koordynatora oraz rozjemcy między interesami klubów pełnił Benefit, który jednocześnie intensywnie budował swoją pozycję rynkową”.

Na czym polegał przekręt? Sieci siłowni w dużych miastach umówiły się, w której lokalizacji dana firma będzie miała dominującą pozycję wykorzystując przy tym karty MultiSport. Przykłady? W stolicy dominuje sieć Calypso, w Poznaniu – Fabryka Formy, we Wrocławiu - Fitness Academy, a w Krakowie - Fitness Platinium. 

Dzięki zmowie sieci fitness nie obawiały się konkurencji ze strony innych jej uczestników w miastach, w których były już obecne. Nie musiały zatem walczyć między sobą o klienta zakresem oferty, standardem obsługi czy ceną. Oznacza to, że osoby korzystające z klubów miały ograniczoną możliwość wyboru sieci w porównaniu do sytuacji, gdyby nie doszło do niedozwolonego porozumienia. Skutki tego nieuczciwego działania i zmowy podziałowej bezpośrednio odczuli konsumenci

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

W sprawę zamieszanych jest kilkanaście spółek. UOKiK zdecydował się nałożyć kary na osiem firm: Bartosz Gibała Platinium, Benefit Systems, Platinium Wellness, Yes to Move (dawniej: Fitness Academy), a także Calypso Fitness i kontrolowane przez nią spółki - Baltic Fitness Center, EFC Fitness oraz Fitness MCG.

„W ramach zmowy przedstawiciele spółek podejmowali ze sobą różne kontakty w sprawie podziału rynku: korespondowali, prowadzili rozmowy telefoniczne, spotykali się. Firmy wymieniały się informacjami co do swoich działań w zakresie otwierania klubów oraz lokalizacji, którymi były zainteresowane lub mogły je odstąpić konkurentom. Jeżeli miały plany dotyczące tego samego rejonu, wówczas uzgadniały, że jedna z nich się z niego wycofa” – tłumaczy UOKiK.

W świetle prawa, maksymalna kara za porozumienie ograniczające konkurencję wynosi 10 proc. rocznego obrotu firmy, a w przypadku osób fizycznych – 2 mln zł. W komunikacie UOKiK czytamy, że urząd przy wymierzeniu kary wziął pod uwagę lockdown i trudności finansowe branży.

RadioZET.pl/UOKiK