Zamknij

UOKiK ostrzega: co trzecia zabawka nie nadaje się do sprzedaży

01.06.2020 12:46
UOKiK sprawdził zabawki w sklepach - co trzecia powinna być wycofana
fot. Shutterstock/Olesia Bilkei (ilustracyjne)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę na zabawki sprzedawane w sklepach. Kontrolerzy sprawdzili jakość tych produktów. Wnioski? Co trzeci pluszak czy lalka nie nadaje się do sprzedaży.

W 2019 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 2600 zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 700 z nich. 500 zabawek trafiło do badań laboratoryjnych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wówczas w co trzeciej zabawce stwierdzono nieprawidłowości dyskwalifikujące z rynku.

UOKiK przypomina, by zwracać uwagę na jakość kupowanych zabawek nie tylko w Dniu Dziecka.

UOKiK: co trzecia zabawka nie nadaje się do sprzedaży

Rodzice, którzy odłożyli zakup prezentu z okazji Dnia Dziecka na ostatnią chwilę powinni mieć na uwadze jakość kupowanych produktów. UOKiK alarmuje: nietestowane zabawki mogą związać się z niebezpieczeństwem dla zdrowia dzieci.

Zabawki kontrolujemy przez cały rok – czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek. Przygotowaliśmy film, w którym każdy może zobaczyć, jak w kilku prostych krokach samodzielnie ocenić, czy zabawka jest bezpieczna – na przykład -  czy nie odrywają się od niej małe części. Wątpliwości należy zgłaszać do najbliższej Inspekcji Handlowej lub UOKiK 

mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Tylko w 2019 roku Inspekcja Handlowa zbadała ponad 2,6 tys. zabawek. Ponad 26 procent z nich została zakwestionowana. Część nieprawidłowości dotyczyło formalności tj. np. zabrakło informacji o produkcie, ostrzeżeniach, instrukcji lub znaku CE. UOKiK przypomina, że zamieszczając ten znak producent potwierdza, że jego zabawka spełnia wymagania określone w przepisach europejskich.

Zobacz także

Testy laboratoryjne wykazują więcej nieprawidłowości. Często np. w lalkach występują niebezpieczne związki chemiczne tj. ftalany. Te dodawane są do zabawek po to, by zmiękczyć plastik. W dużych ilościach mogą jednak negatywnie wpływać na zdrowie dziecka. W 2019 roku pracownicy laboratoriów przebadali 517 zabawek, z czego w 181 stwierdzili niezgodności.

Zobacz także

Jakie nieprawidłowości odnotowała inspekcja? Z zabawek najczęściej odpadały małe elementy, które dzieci mogłyby połknąć. W maskotkach pękały szwy i w związku z tym wystawało wypełnienie. Pracownicy laboratorium weryfikują również zawartość ftalanów w plastikowych zabawkach, występowanie alergenów czy węglowodorów aromatycznych.

Tomasz Chróstny apeluje, by weryfikować zabawki przed ich zakupem. - Bądźmy zatem ostrożni i weryfikujmy bezpieczeństwo zabawek przed ich zakupem zdając się na rozsądek, nie zaś reklamę czy nalegania ze strony nieświadomego zagrożeń dziecka. Jako dorośli jesteśmy przecież odpowiedzialni właśnie za najmłodszych, kochanych przez nas, konsumentów – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/UOKiK