Zamknij

UOKiK o stanie urządzeń do pielęgnacji paznokci

24.07.2020 12:30
UOKiK o stanie urządzeń do pielęgnacji paznokci
fot. Bogdan Kovenkin/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 42 proc. skontrolowanych urządzeń do pielęgnacji paznokci zostało zakwestionowanych - podała Inspekcja Handlowa. Głównie chodziło o lampy UV do manicure hybrydowego i frezarki.

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podał, że łącznie skontrolowano 67 wyrobów, w tym 32 lampy UV, 30 frezarek do paznokci oraz 5 innych wyrobów, np. urządzenie pielęgnacyjne do manicure i pedicure, urządzenie parowe do usuwania hybryd czy pochłaniacz pyłu.

Ogółem zakwestionowano 28 urządzeń (42 proc. skontrolowanych), najczęściej występujące niezgodności dotyczyły niepoprawnej instrukcja obsługi. 

Wśród nich brak wersji w języku polskim, brak informacji jakiej klasy jest dany sprzęt, co oznacza, że użytkownik nie będzie wiedział jak właściwie obsługiwać urządzenie (28 wyrobów) oraz brak lub niepełne informacje warunkujące bezpieczeństwo użytkowania urządzenia (27 wyrobów).

Urządzenia kosmetyczne sprawdzone przez inspekcję handlową

Kolejnym problemem był brak identyfikacji urządzenia (numer typu, seria, partia lub inna informacja umożliwiająca identyfikację), co może utrudnić konsumentom reklamowanie wadliwych urządzeń (12 wyrobów).

Zobacz także

W 7 przypadkach kontrolerzy odnotowali niepoprawnie sporządzone deklaracje zgodności, co oznacza wątpliwości dotyczące przeprowadzenia prawidłowej procedury oceny zgodności i zapewnienie przez producenta, że jego urządzenie spełnia wszystkie obowiązujące wymagania.

W 4 przypadkach wykazano brak oznakowania CE, co oznacza wątpliwości dotyczące przeprowadzenia prawidłowej procedury oceny zgodności i zapewnienie przez producenta, że jego urządzenie spełnia wszystkie obowiązujące wymagania - podano.

Wskazano, że w większości przypadków występowała więcej niż jedna niezgodność formalna. Najwięcej były to 4 niezgodności dotyczące 2 lamp LED (pochodzenie: Chiny), w których stwierdzono: nieprawidłowe oznakowanie CE, nieprawidłowo sporządzoną deklaracje zgodności, niepełne informacje warunkujące bezpieczne użytkowanie sprzęt oraz niepoprawnie sporządzoną instrukcję obsługi.

Zobacz także

Inspektorzy Inspekcji Handlowej wystąpili we wszystkich 28 przypadkach do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie wyrobów do obrotu, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych - czytamy.

UOKiK podał że kontrole przeprowadziły 3 wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej (Lublin, Poznań, Wrocław). Łącznie w 2019 r. kontrolami objęto 341 przedsiębiorców, w tym: 4 producentów krajowych, 7 importerów, 5 sprzedawców hurtowych. 

RadioZET.pl/PAP