Zamknij

UOKiK kontroluje zabawki w sklepach. Powód? Są zbyt głośne

05.06.2020 16:50
UOKiK: co piąta zabawka jest zbyt głośna i nie nadaje się do sprzedaży
fot. Shutterstock/Olena Yakobchuk (ilustracyjne)

Grające samochodziki, zabawkowe telefony i misie, z którymi dzieci uczą się mówić. Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w co piątek kontrolowanej zabawce. Te nie nadają się do sprzedaży bo… są zbyt głośne.

Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów wskazuje, że zabawki sprzedawane w sklepach muszą spełniać odgórnie ustalone normy. Urząd przypomina, że dzieci mają wrażliwy słuch, a jak wynika z kontroli Inspekcji Handlowej, ponad 20 procent zabawek przekracza normy ciśnienia akustycznego emisji dźwięku.

Najgłośniejsze zabawki w sklepach przekraczały normę nawet o 15 procent. Poziom emisji dźwięku odnotowany przy tych zabawkach wynosił 80,3 db, a dopuszczalny poziom to maksymalnie 70 db.

Zbyt głośne zabawki? UOKiK: to niebezpieczne dla dzieci

UOKiK w raporcie na temat bezpieczeństwa zabawek przypomina, że wszystkie dopuszczone do sprzedaży pluszaki, lalki czy samochodziki muszą spełniać odgórnie określone normy. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła 52 przedsiębiorców, głównie pochodzących z Chin.

Zobacz także

Skontrolowano łącznie 136 zabawek, z czego 127 pochodziło z Chin. Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów - 37, zastrzeżenia zgłoszono też wobec jednej zabawki wyprodukowanej w Polsce.

Najwięcej zastrzeżeń zgłoszono przy zabawkach blisko usznych np. telefonach dla dzieci. Urzędnicy stwierdzili też nieprawidłowości przy samochodzikach wydających dźwięki, pluszowych misiach uczących mówić i instrumentach muzycznych. Zbyt głośne okazały się także karabiny i pistolety wydające dźwięki, a nawet książki z efektem dźwiękowym.

Zobacz także

Urząd opublikował film, w którym radzi rodzicom, czym kierować się przy kupnie bezpiecznych zabawek.

Zabawki kontrolujemy przez cały rok – czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek. Przygotowaliśmy film, w którym każdy może zobaczyć, jak w kilku prostych krokach samodzielnie ocenić, czy zabawka jest bezpieczna – na przykład -  czy nie odrywają się od niej małe części. Wątpliwości należy zgłaszać do najbliższej Inspekcji Handlowej lub UOKiK

mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

RadioZET.pl/UOKiK