Zamknij

UE: prąd za drogi? Obniżyć VAT i akcyzę

23.09.2021 13:50
pieniądze i licznik prądu
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wysokie ceny energii elektrycznej to problem występujący nie tylko w Polsce, lecz także w całej Unii Europejskiej. Dalsze podwyżki są nieuniknione: rząd zapowiedział rekompensaty dla „najbardziej potrzebujących”, UE ma inne rozwiązanie: obniżenie opodatkowania prądu.

Prąd elektryczny mocno podrożeje i jest to nieuniknione – zapowiada rząd. Rachunki mogą wzrosnąć nawet o 40 procent – o taką podwyżkę zamierzają wnioskować w Urzędzie Regulacji Energetyki dystrybutorzy. W obliczeniu rekordowej inflacji kolejne wzrosty cen powiększą niepokoje społeczne i mogą kosztować polityków rządzących poparcie części wyborców.

Branża energetyczna zamierza przeprowadzić kampanię edukacyjną i pokazać Polakom, jak mogą uchronić się przed wzrostem cen. Rząd uruchomił przekaz, że wysokie ceny to wina Unii Europejskiej. A UE zaproponowała, żeby w razie dużych wzrostów cen obniżyć VAT i akcyzę na energii elektryczną.

UE: z powodu drogiego prądu kraje członkowskie mogą obniżać VAT i akcyzę na energię elektryczną

Unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson przedstawiła prosty sposób na złagodzenie obywatelom Wspólnoty wysokich cen energii elektrycznej. Kraje członkowie będą mogły obniżać VAT i akcyzę na prąd, tak by zmniejszyć w ten sposób ceny dla odbiorców końcowych.

To jedno z rozwiązań, jakie w sprawie problemy wysokich cen energii elektrycznej ma zamiar przedstawić Komisja Europejska. W ciągu kilku tygodni ma pojawić się cały katalog działań, łączne z instrukcjami wdrożeń, tak by instrumenty były stosowane zgodnie z unijnym prawem.

Polski rząd zapowiedział już, że osoby „najbardziej potrzebujące”, w większości emeryci, będą mogły otrzymać rekompensaty podwyżek cen prądu elektrycznego. Prace nad stosowanymi przepisami trwają w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Ministerstwie Klimatu.

Polacy będą mogli też zapoznać się ze specjalną kampanią edukacyjną, przygotowywaną przez sektor energetyczny. Jej szczegóły są utrzymywane w tajemnicy, wiadomo tylko, że może rozpocząć się w październiku 2021 roku i wskazywać, jak można „uchronić się przed wzrostem cen”.

Energia elektryczna drożeje w Polsce przede wszystkim z powodu wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia są także podwyżki cen gazu na rynku międzynarodowym.

RadioZET.pl/Business Insider Polska