Zamknij

Stworzył pirackie VoD, ma oddać 48 mln zł

05.10.2020 17:15
serwis VoD
fot. Shutterstock

Twórca fili.cc został zobligowany przez sąd do oddania właścicielom praw autorskich 48 mln zł. Mieszkaniec Białegostoku stworzył serwis z nielegalnie udostępnianymi filmami i serialami, który cieszył się ogromną popularnością wśród Polaków.

Łamanie praw autorskich jest bardzo dochodowym przestępstwem. Można dowiedzieć się tego dzięki orzeczeniu Sądu Okręgowego w Białymstoku, który wydał wyrok w sprawie twórcy serwisu fili.cc: pirackiego VoD z filmami i serialami.

Z witryny korzystało setki tysięcy osób, korzystających z dostępu do premier kinowych i serialowych niemal natychmiast po ich trafieniu na ekrany. Serwis automatycznie wyszukiwał w internecie i udostępniał pirackie kopie dzieł.

Twórca fili.cc ma oddać 48 mln zł zarobionych na pirackim serwisie VoD

Piracki VoD funkcjonował w latach 2015-2019. Zarejestrowało się na nim ponad 250 000 użytkowników, wielu innych korzystało z niego bez logowania. Serwis fili.cc dawał dostęp do ponad 60 000 treści, w tym popularnych filmów i seriali.

Zobacz także

Część z korzystających mogła nawet nie wiedzieć, że korzysta z pirackiej strony, jako że materiały dostępne na stronie były wysokiej jakości.

Twórca serwisu, 25-latek z Białegostoku, został uznany winnym nielegalnego udostępniania dzieł chronionych prawem autorskim oraz prania brudnych pieniędzy. Miliony zarobione na pirackich filmach inwestował w bitcoiny i nieruchomości.

Zobacz także

Sąd skazał go za to przestępstwo na rok więzienia w zawieszeniu oraz nakazał zwrócić właścicielom praw autorskich środki zarobione na ich nielegalnym rozpowszechnianiu. 40 podmiotów otrzyma łącznie 48 mln złotych.

Oskarżony przyznał się do winy, wyraził skruchę oraz w pełni współpracował ze służbami, co zostało uznane przez sąd za okoliczność łagodzącą. Oskarżyciel domagał się 3,5 roku więzienia.

Zagłosuj

Korzystacie z serwisów VoD?

Liczba głosów:

Wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku nie jest prawomocny.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl